Täna, 10. jaanuaril kell 15.00 avatakse Vilde muuseumis näituse „Vilde teatrist ja teater Vildest” esimene pool, mis avab teemat „Vilde teatrist”. Näitus tutvustab kirjanik Vilde teatrikirge, teda kui näitekirjanikku, dramaturgi, kriitikut ja visionääri ning toimub paralleelselt Vilde muuseumis ja Särevi Teatritoas. Näitus on pühendatud näidendile „Pisuhänd”, mis ilmus detsembris 100 aastat tagasi. Näituse on kujundanud Illimar Vihmar ja Sander Põllu.

Kastellaanimaja sisevaade

Kastellaanimaja sisevaade

Vilde suundumine draamaalale ei olnud hoopiski mitte juhuslik, kirjanik oli valmistunud selleks kogu oma kirjandusliku tegevuse kestel. Ta armus teatrisse juba oma 14. eluaastal, kui Brunbergide ehk Eduardi tädi pere nooruki Tallinnas saksa teatrisse kaasa võttis. Tema huvi teatri vastu oli nii suur, et ta tegi katset näitlejaks hakata, mis aga luhta läks, sest tal puudus selleks vajalik anne. Vilde oli õieti esimene, kelle sulest hakkasid järjekindlamalt ilmuma kirjutised eesti näitemängu kohta ja ta astub esile kui oma aja kõige kompetentsem teatrikriitik. Tema arvustuste peamiseks sihiks oli juhtida meie näitemängutegelasi ajast ja arust ajaviitetükkide juurest sisukamate ning elusügavamate lavateoste juurde. Vilde on öelnud: „Ma arvan aga, et ma kohe hakatusel näitekirjanikuks oleksin hakanud, kui see töö tol ajal tegijat vähegi tasuda oleks suutnud, kui meil üksainuski kunstikõrgune ja aineliselt paremini fundeeritud eesti teater oleks olnud”. Elu viis aga teist rada, Vilde asus tööle Virulase toimetusse ja jäi ajakirjanikupõlve pidama pikaks ajaks. Tema südameasjaks jäi aga väsimatu võitlus eesti kutselise teatri eest.

Näituse teine osa „Teater Vildest” avatakse Eesti Teatri ja Muusikamuuseumi filiaalis Särevi Teatritoas (Tina 23-13) 23. jaanuaril. Särevi Teatritoas eksponeeritav näitus heidab pilgu Särevi ja Vilde kokkupuutepunktidele ning Eduard Vilde kolme näidendi – „Tabamata ime”, „Pisuhänd” ja „Side” – lavateekonnale, tuues esile näitlejate-lavastajate meenutusi ja fotosid kunagistest tähtlavastustest. Täpselt nii, nagu lavastaja ja dramatiseerija Andres Särev ja Eduard Vilde üksteist külastasid, saavad ka näituse külastajad võtta ette jalutuskäigu ühe suurmehe kodust teise.

25. jaanuaril kell 16.00 esitatakse taaslavastatud näitemängu „Tabamata ime” T-Teatri näitetrupi esituses. Lavastanud on selle Auri Jürna (VAT Teater). Esietendus ja ka järgnevad etendused toimuvad Vilde muuseumi suures saalis.

Valminud on ka haridusprogramm põhikoolile „Eesriide ees ja taga”, mis tutvustab teemasid näitekirjandus, teater ja tegelaskuju.

Vilde muuseumis on näitus avatud 30. märtsini 2014. Muuseum on üksikkülastajale avatud kolmapäevast pühapäevani, gruppidele esmaspäevast reedeni 11.00 – 17.00. Särevi Teatrituba on avatud etteteatamisel info@tmm.ee või 55605730 (Annely Voitka). Veebruaris on teatrituba avatud igal laupäeval 11.00 – 17.00. Näitus jääb avatuks aasta lõpuni.

Lisainfot vaata ka siit.