Voronja galeriis avatakse punk-kultuurile keskenduv näitus

Voronja galeriis on 27. juunist 15. septembrini avatud Kiwa kureeritud näitus „Ajutine valitsus. Nelikend aastat punki”, mis võtab vaatluse alla eesti punk-kultuuri, keskendudes eriti punk-kunstile.


Voronja galeriis on 27. juunist 15. septembrini avatud Kiwa kureeritud näitus „Ajutine valitsus. Nelikend aastat punki”, mis võtab vaatluse alla eesti punk-kultuuri, keskendudes eriti punk-kunstile.

Kiwa ajab juttu esimest korda oma muusikat punkiks nimetanud ans. Suicide liikme Martin Reviga

Kiwa ajab juttu esimest korda oma muusikat punkiks nimetanud ans. Suicide liikme Martin Reviga

Näitus „Ajutine valitsus” esitab punk-hoiakut ilma seda üleliigselt defineerimata. Korraldajad eelistavad määratlust, et punk on nagu healoomuline viirus, mille mõju lööb vahel välja. Mõistame seejuures, et antud definitsioon ei ütle midagi erilist neile, kellel endal pole olnud au seda lugupeetud „viirust” põdeda.

Näitus keskendub punk-hoiakutele eelkõige läbi visuaalse kultuuri ja ilma vähimagi nostalgiata. Eesti kultuuris on punk olnud kohal juba viimased 20 okupatsiooni- ning 20 esimest iseseisvusaastat, kaks topeltdekaadi, mille vahetust märgib sümboolselt Villu Tamme rahvalikuks hitiks tõusnud lugu „Tere, Perestroika”. Punk on osa üleilmsest antikunsti traditsioonist, aga eesti kultuuriruumis on pungil – seoses erilise osaga rahvusliku taasiseseisvumise narratiivis ja kui kindlal dissidentluse vormil – suurem tähendus kui situatsionismil, dadal, anarhismil või neoismil. Eelmine kultuuriminister Rein Langki andis oma Punklaulupeo avakõnes mõista, et isegi „Viimse reliikvia” mõisapõletajad olid omamoodi protopunkarid.

Lähiajaloost ei tasu unustada näiteks selliste underground-staaride nagu Joel Steinfeldti, Albert Trapeeži, Aleksander Mülleri ning Matti Moguči hoiakuid ja žeste, mis kujundasid normatiivsusest üleastuvat vaimsust ja absurdi võimet tulla toime ümbritseva absurdiga. Nemad on Woodstockile ja Praha Kevadele järgnenud küüniliseks muutunud mentaalsuse esindajad, pungi eelkuulutajad. Dramaatilisest absurdi-irvest kui ainuvõimalikust reaktsioonist on punk nüüd ka endises ENSVs pigem ühiskonna pärast muret tundvaks kodanikualgatuseks metamorfeerunud, sümboliseerides endiselt enfant-terrible’likku suhet ühiskondlikku peavoolu ja võimudiskursustesse.

Näitusel osalevad Chungin (Indrek Spungin), Kadi Estland, Villu Tamme, Von Bomb, Edward von Lõngus, Herkki Erich Merila, Hardi Volmer ja Pära Trust, Anders Härm, Reginleif Trubetsky, Peeter Tooming, Martiini, Freddy Grenzmann jpt.

Näitusega kaasnevad kontserdid, performance’id, screening’ud, loengud ja töötoad.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Täna avatakse Köler Prize 2014 nominentide näitus
Pildil Kärt Ojavee koos teosega „Symbiosis W”, kaasautor Eszter Ozswald. Tegemist on intelligentse tekstiiliga, mis reageerib puudutustele. Vildist tekstiili katsudes tekib sellele aeglaselt valge muster, mida on näha ka pildi vasakus osas.
,
3 min

Täna avatakse Köler Prize 2014 nominentide näitus

Täna, 25. aprillil kell 18.00 avatakse Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis Köler Prize 2014 nominentide näitus, kus osalevad Jass Kaselaan, Kiwa, Kärt Ojavee, Johannes Säre ning Visible Solutions OÜ.
Eksperimentaalkirjandust avaldav Eesti kirjastus ;paranoia esitleb nelja uut raamatut
Cabaret Derrida plakat

Eksperimentaalkirjandust avaldav Eesti kirjastus ;paranoia esitleb nelja uut raamatut

Sel reedel, 9. mail esitleb Tallinnas kutuuriklubis Kelm eksperimentaalkirjandust avaldav ;paranoia nelja uut teost. Esitlusele tulevad Läti autori Jelena Glazova „Plasma”, Kolumbia juurtega Exotikdoti „Hüpofüüsi Galaktika”, Kiwa ja Mihkel Kleisi „Lennuki kõrval toas”…
Anna hoogu: Voronja suvegalerii
1 min

Anna hoogu: Voronja suvegalerii

27. juunil avatakse Peipsiveerel, Varnja küla kalurimaja paadikuuris suvegalerii Voronja, mille esimeseks näituseks saab Kiwa kureeritud ülevaade eesti pungi ajaloost pealkirjaga „Ajutine valitsus. Nelikend aastat punki”. Galerii sisseseadmiseks vajatakse 3300 eurot.
Müürileht