Täna, 25. aprillil kell 18.00 avatakse Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis Köler Prize 2014 nominentide näitus, kus osalevad Jass Kaselaan, Kiwa, Kärt Ojavee, Johannes Säre ning Visible Solutions OÜ.

Pildil nominent Kärt Ojavee koos teosega „Symbiosis W”, kaasautor Eszter Ozswald. Tegemist on intelligentse tekstiiliga, mis reageerib puudutustele. Vildist tekstiili katsudes tekib sellele aeglaselt valge muster, mida on näha ka pildi vasakus osas. Foto: Priit Mürk

Pildil nominent Kärt Ojavee koos teosega „Symbiosis W”, kaasautor Eszter Ozswald. Tegemist on intelligentse tekstiiliga, mis reageerib puudutustele. Vildist tekstiili katsudes tekib sellele aeglaselt valge muster, mida on näha ka pildi vasakus osas. Foto: Priit Mürk

Köler Prize on 2011. aastal Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi poolt asutatud kunstiauhind, mille eesmärgiks on populariseerida kaasaegset kunsti ning tõsta esile kohalikul kunstiväljal olulisi kunstnikke ja rühmitusi. Igal aastal nomineeritakse Köler Prize’ile viis eesti päritolu või Eestis alaliselt resideerivat kunstnikku või kunstirühmitust viimase kolme aasta loomingu põhjal. 2014. aasta Köler Prize’i nominentideks on Jass Kaselaan, Kiwa, Kärt Ojavee, Johannes Säre ja Visible Solutions OÜ.

Kunstnikud esitavad omal valikul näitusele kaks teost – ühe juba varem eksponeeritud, soovitavalt viimase kolme aasta loomingust, mida võiks ka teatud mõttes pidada kunstniku loomingut defineerivaks teoseks, ning teise spetsiaalselt Köler Prize’ile valminud või Eestis varem eksponeerimata, uue teose. Köler Prize’i võitja valib rahvusvaheline žürii näitusel esitatud tööde ning kunstnike portfoolio põhjal. Žüriisse kuuluvad Köler Prize 2013 võitja Jaanus Samma; legendaarne saksa kuraator ja galerist, Taanis asuva Kunsthal 44 Møen direktor René Block; Varssavi Zacheta galerii kuraator Magda Kardasz; FRAME’i direktor ja Soome paviljoni kuraator 2015. aasta Veneetsia biennaalil Taru Elfving ning Eesti Kunstiakadeemia teadur, Baselis resideeruv eesti kunstiteadlane, kunstnik ja kuraator Mari Laanemets. Ka publikul on näitusel võimalik valida oma lemmik. Nii peaauhind kui ka publikuauhind kuulutatakse välja galal, mis toimub reedel, 30. mail. Seejärel jääb näitus avatuks veel 15. juunini.

Nominentide näitus võimaldab korraga esile tõsta rohkem kunstnikke kui üksnes auhinnasaaja. See on ka EKKMi poolne soovitus, et edaspidi just nende kunstnike loomingut ja käekäiku tähelepanelikumalt jälgida. Näitusega kaasneb nii kataloog (toimetas Andreas Trossek, kujundaja Indrek Sirkel) kui ka nominentide loomingut tutvustav dokfilm „Ekraaniproovid Köler Prize’ile 2014”. (filmi tegid Anders Härm, Reimo Võsa-Tangsoo, Raul Tõnurist ning Jevgeni Berežovski, inglise keelde tõlkis Pearu Helenurm). Filmi saab vaadata näitusesaalis või omandada DVD kujul kaasaandena kataloogi vahel. Laupäeval, 26. aprillil kell 22.40 ja esmaspäeval, 19. mail kell 21.30 näitab filmi ka ETV2.

Köler Prize’i teeb kohalikus kontekstis eriliseks ka see, et preemiaga kaasneb nominentide näitus ning auhinnasaaja otsustatakse paljuski eduka esinemise põhjal sel näitusel. Väheoluline pole seik, et auhinnaraha paneb välja kunstisõbralik erakapital. Nagu eelnevatelgi aastatel, toetab Köler Prize’i Smarten Logistics AS. Publikuauhinna paneb taaskord välja SALTO AB.

Käesoleval aastal antakse Köler Prize’i välja juba neljandat korda. 2011. aastal võitis peaauhinna Jevgeni Zolotko ning publikuauhinna Tõnis Saadoja. Eelmisel, 2012. aastal võitis nii pea- kui ka publikupreemia Flo Kasearu. Žürii pidas samas erilise äramärkimise vääriliseks ka Marge Monko loomingut. 2013. aastal võitis peaauhinna ja publikupreemia Jaanus Samma.