Homsest, 11. augustist kuni 22. augustini linastuvad kinos Sõprus kaks dokumentaalfilmi „Onu Howard” (Uncle Howard, USA 2016) ja „Burroughs” (Burroughs: The Movie, USA 1983), mis toovad ilmavalgusele põneva ja liigutava loo kadunud ning uuesti leitud filmikunstist.

Film „Onu Howard” kihiseb New Yorgi kunstimaailma tegelastest, kelle hulgas näiteks (paremalt) William S. Burroughs, Allen Ginsberg ja Patti Smith. Foto: Wikipedia

Film „Onu Howard” kihiseb New Yorgi kunstimaailma tegelastest, kelle hulgas näiteks (paremalt) William S. Burroughs, Allen Ginsberg ja Patti Smith. Foto: Wikipedia

New Yorgis elavast filmirežissöörist Howard Brooknerist oleks võinud saada sama suur nimi kui tema lähedasest sõbrast Jim Jarmuschist, kuid tema karjäär lõppes varajase surmaga. Kui Brookner 1989. aastal AIDSi suri, oli ta loonud kaks täispikka dokumentaalfilmi ja tegeles parajasti oma esimese mängufilmi „Bloodhounds of Broadway”, mille pearollis oli tõusev staar Madonna, järeltootmisega.

25 aastat hiljem asus tema vennapoeg Aaron otsima onule kuulsuse toonud teose, legendaarsest kirjanikust William S. Burroughsist rääkiva portreefilmi „Burroughs” kadunud negatiivi. Kui Aaron leiab Burroughsi „punkrist” Howardi tohutu arhiivi, ei taaselusta see uue põlvkonna jaoks üksnes kõnealust filmi, vaid avab võrratu vaate New Yorgi kultuurielule ning innustab armastatud onu Howardi pärandit laiemalt uurima.

Sugulaste ja sõpradega – sh Jim Jarmuschi, Tom DiCillo, Sara Driveri, Hisami Kuroiwa, Brad Goochi, James Grauerholzi ja Robert Wilsoniga – peetud vestluste põhjal sünnib põhjalik ülevaade 1970. aastate lõpu ja 1980. aastate kultuurirevolutsioonist, vaesunud ja allakäinud New Yorgist, AIDSi-epideemia puhkemisest, seksist, uimastitest, poliitikast ja liiga varakult hinge heitnud filmilooja kunstilisest meelekindlusest. Film lausa kihiseb New Yorgi kunstimaailma tegelastest, kelle hulka kuuluvad William Burroughs, Patti Smith, John Giorno, Allen Ginsberg, Brion Gysin, Paula Court, Terry Southern, Andy Warhol, Spike Lee, John Waters, Francis Bacon, Matt Dillon, Madonna ja veel palju teisi.

Lisaks Aaron Brookneri Sundance’i filmifestivalil esilinastunud filmile „Onu Howard” saab Sõpruses näha ka üles leitud ja äsja restaureeritud Howard Brookneri filmipärli „Burroughs”. Film uurib vastuolulise kirjaniku, romaani „Alasti lõuna” autori William S. Burroughsi elu ja tegevust intiimsusega, mida pole nähtud varem ega hiljem. Film kaardistab Burroughsi ainulaadse kirjandusliku stiili ja pööraselt ebakonventsionaalse elu väljakujunemist, tema reise USA Kesk-Läänest Põhja-Aafrikani ja mitmeid isiklikke tragöödiaid. „Burroughs” on esimene ja ainus täispikk dokumentaalfilm, mis on loodud kirjanikust tema enda osalusel.