Järgmine Viljandi pärimusmuusika festival on oma ülesandeks võtnud eestlaste ja teiste rahvuste kultuurilise mineviku ja oleviku tutvustamise läbi mänguliste tegevuste, mistõttu on ka tänavu üles astuvad artistid mängulisemad ja üllatavamad kui varasemalt.

Antti Paalanen.

Antti Paalanen.

Festivali programmijuhi Tarmo Noormaa sõnul on seekordsed esinejad võib-olla natuke eksootilisemad kui eelmistel aastatel. „Tavapäraselt oleme võtnud eesmärgiks kohalike artistide ja meie oma pärimuskultuuri tutvustamise kõrval rääkida ka eri rahvuste muusikalistest juurtest. Tänavu siis läbi mänguprisma”, sõnas Noormaa.

Eile välja kuulutatud esinejad kinnitavad programmijuhi sõnu: esimesed seitse artisti tulevad planeedi eri nurkadest ja esindavad väga erinevaid kultuure ja maailmatunnetust.

Itaalia üks pikaajalisemaid ja tuntumaid pärimuskollektiive Canzionere Crecanico Salentino alustas oma tegevust juba 1975. aastal ja eriliseks teeb neid omapärane Itaalia pizzica – stiil, mis põhineb iidsel eluohtliku tarantlihammustuse ravirituaalil nimega pizzica tarantata ning on seotud kohaliku kultuurifenomeniga, mille nimetus on taranti. Selle „ravi” juurde kuuluvad meeletu trummeldamine ja pöörane transsiviiv tants.

Etran Finatawa nimeline kooslus tuleb Nigerist ehk riigist, mille territooriumist 80% on kaetud Sahara kõrbega. Ansambel koosneb tuareegi ja wodaabe hõimu liikmetest, kes kombineerivad traditsioonilisi instrumente ja elektrikitarre. Nende lood ja laulud jutustavad lugusid rändavast elustiilist, isoleeritusest ja vabadusest, äärmuslikust viletsusest ja vaesusest, karmist kliimast, ilusatest naistest ja õnnelikest päevadest, pidustustest ja perekondadest, tähtedest ja kõrbetormidest.

Kõrvuti selliste eksootiliste nimedega saabub festivalile ka siinkandi üks innovatiivsemaid ja talendikamaid lõõtsamehi – Antti Paalanen Soomest. Tema võimas avarapilguline pillikäsitlus ja hüpnootilis-minimalistlikud lood kannavad kaasaja vaimu ning kindlalt kumab läbi side eheda pärimusmuusikaga. Oma uut stiili nimetab ta breathbox’iks, mis tuleneb lõõtspilli omapärasest helide organiseeritusest.

Lisaks neile on esimeste väljakuulutatud esinejate hulgas ka Ciac Boum ja Baltazar Montanaro Prantsusmaalt, Aa-Yang Trio Bhutanist ja Muireann Nic Amhlaboih Iirimaalt.

Rohkem infot kõigi avalikustatud esinejate kohta festivali kodulehel.