Ei ole siin maailmas veel täis saanud see kuu, nädala ja päeva parimate lugude toppide limiit. Vähemalt ühele jagub ruumi veel, niisiis toob Müürileht iga kuu esimesel nädalal teieni oma möödunud 30 päeva parimate uute lugude saagi.

Adult Jazz „Eggshell”

Adult Jazz on Leedsist pärit kamp, kes pole kaks aastat midagi uut välja andnud. Nüüd on nad tagasi oma kindlalt veidraima looga, mis räägib enese kehakeeles väljendamisest, maskuliinsusest, autentsuse poole püüdlemisest, tahtmisest olla eriline ja veel posust asjadest. Kergelt täidab seda unikaalsuse funktsiooni ka konkreetne lugu, kuigi pähe hüppavad viited Radioheadile, These New Puritansile jne.

Anenon „Body”

Lugu sünergiast, sellest kahe õige puslejupi kokkusattumisest. Täielik vabadus ja minnalaskmine, totaalselt endid üksteise tunnete hoolde jätmine. Äraoldud aegade tagasitegemine ühe ainsa intensiivse hetkega. Igatsevad nahad, mis leiavad üksteise vastu puutudes rahu. Paratamatus leppida, et see sama tugevalt kinnihoidev moment on uskumatult üürike, aga samas püsiv – kergelt vähem kui igikelts, aga õrnad mälestusteniidid järgnevad ikkagi sulle kuhuiganes sa lähed.

DJ Alina „Afterglow”

Tere, ma olen hard vapour, järjekordne tobe mitte midagi tähendav mikrožanr. Kokku klopsitud kolmest juba olemas olevast žanrist – vaporwave, trance ja gabber. Head aega.

Project Pablo „Warm Priority”

See on see päris Netflix ja chill. Lugu, mille paned peale kell 22, kui päike õrnalt loojub. Kidrakäik loo poole peal on märk sellest, et unistused lähevad täide.

Andy Stott „Butterflies”

Manchesteri kiilaspäine vürst Andy Stott on ilmutamas oma uut, järjekorras viiendat albumit. Vastandlikud tunded kerkivad siin esile, külmad ja laiad perkussioonid, aga samas ka soojalt valguvad sündid. Ilmselt ilusaim Stotti lugu seni, jaaniussi otsimise lugu, kastemärjas heinarohus lookleva päikese sätenduse taustamusa.

Ruutu Poiss „Noad”

Eesti oma Ruutu Poiss ehk Jan Tomson annab mais Jon Rusti leibeli Levels alt välja uhiuue EP. Plaadilt pärit „Noad” lõikab oma roosteselt kõlavate loop’ide, läheneva kosmoselaeva ja taustal sähvatavate esimeste tuledega maalt mõnusalt mällu.

Ewan Strauss ft. Hatsune Miku „Bipp” (Sophie cover)

Erandina teeb etteaste ka üks kolm kuud tagasi ilmunud lugu, sest kõlab nii hästi, et on kahju mitte medalit kaela panna. „Bipp” on originaalis UK elektroonikaprodu ja PC music’u koolkonnaga tihedalt seotud Sophie üks kaubamärke. Ewan Strausi ja virtuaalse popstaari Hatsune Miku töötluses kõlab see magusalt nagu vahukoor ja õilmitseb nunnust ja igatsevast eufooriast.

KP Transmission „Chevengur”

KP Transmissioni kummitavate helide taga seisab Gruusia päritolu ning Siberis resideeriv muusik Karina Kazaryan, kes andis mõni päev tagasi vene eksperimentaalse elektroonika leibeli Klammklang alt välja täispika plaadi „Temnoe Poznaetsya Chernim” („Dark is Cognized by Black)”. Kazaryani muusika on tugevalt aines saanud Ida-Euroopa filosoofidelt ning transpordib meid sügavale tumedasse taigasse, kuhu tegelikult mitte mingil juhul sattuda ei tahaks, aga muusika kaudu võib.

Esilehe fotol DJ Alina plaadi „Maniax” kaanepilt