Neljapäeval, 4. juulil avati Tartu Kunstimuuseumis 2012. aasta Henkel Art.Awardi laureaadi Marge Monko isikunäitus „Kuidas kanda punast?”, mille kureeris Rael Artel.

Eesti kunstiavalikkus tunneb Marge Monkot kui oma huvideringi väga teadlikult määratlevat, selles asjatundlikult toimetavat ja teemadesse sügavuti minevat kunstnikku. Tema loomingu keskne uurimisobjekt on naiste positsioon ühiskonnas alates kodanluse tekkimisest ja industrialiseerimisprotsessist, lõpetades postsotsialistlikus siirdeühiskonnas toimuvate rollimängudega. Kuidas defineerib end naine industrialiseerimise ja kapitalismi erinevates arengustaadiumides? Kuidas määravad elukutse ja ühiskondlik funktsioon elustiili ning millised on selle puudused ja eelised? Millist mõju on avaldanud naise professionaalsele identiteedile ideoloogia ja maailmamajanduse olukord? Kuidas võiksime mõtestada enese jaoks sotsialismikogemust? Mida oleks meil sellest n-ö punasest ideoloogiast õppida? Kuidas üldse tänapäeval punast „kanda”? Need on küsimused, mis saadavad Marge Monko näitust ning millega kunstnik kutsub vaatajat kaasa mõtlema.

Marge Monko

Marge Monko

Näitusega „Kuidas kanda punast?” kaasneb ka 32-leheküljeline buklett, mis sisaldab põhjalikku intervjuud kunstnikuga tema loomingulisest praktikast.

Marge Monko (sünd 1976) on lõpetanud bakalaureuse- ja magistriõppe Eesti Kunstiakadeemia fotograafiaosakonnas ning täiendab end praegu Kaunite kunstide kõrgkoolis (HISK) Gentis, Belgias. Ta on osalenud paljudel näitustel Eestis ning väljaspool, muuhulgas kunstibiennaalil Manifesta 9 (Gent, Belgia). Samuti oli Monko üks Köler Prize 2012 nominentidest.

Näitus jääb avatuks 25. augustini.

Vaata Marge Monko portfooliot siit ning külasta Tartu Kunstimuuseumi kodulehte.