Kui banaane ei olnud

Sel laupäeval, 28. aprillil avatakse Teletorni tunnelis näitus „Banaane ei ole. Ajareis nõukogude argipäeva”, mis on pilguheit ajaperioodi, mille üle saame praegu vabalt muiata.

Sel laupäeval, 28. aprillil avatakse Teletorni tunnelis näitus „Banaane ei ole. Ajareis nõukogude argipäeva”, mis on pilguheit ajaperioodi, mille üle saame praegu vabalt muiata.

Foto: Andres Raudjalg

Need, kes mäletavad, võivad meenutada toonast absurdsust ja saavad rääkida sellest lastelegi. Väljapanek keskendub perioodile 1970–1980, mis oli Nõukogude Eestis tulvil paradokse. Ühelt poolt ranged piirangud ja jäik ideoloogia, kõigi olmetarvikute nappus. Teiselt poolt aga olid paljud tolle aja inimesed erakordselt leidlikud, loomingulised ja nutikad. See oli aeg, kus ei olnud iseenesestmõistetav, et kõike vajaminevat sai osta poest.

Olid vaid Riikliku Plaanikomitee poolt paika pandud tootmisplaanid ja paljude asjade puudumisel nutikas isetegemine. Olid tühjad letid, ihalus lääne kauba järele ja lõputud järjekorrad. Väljend „defitsiit” ei seostunud mitte riigi eelarve, vaid igapäevaeluga. See tähendas, et vajaminevat reeglina lihtsalt polnud. Nõukaajal oli väga levinud vaimukus: „Mida Nõukogude Liidus küll kõike ei ole! Sooja vett ei ole, telefoni ei ole, banaane ei ole…” Banaane oli nähtud vaid piltidel või kinos.

Näitus on kahtlemata maiuspalaks kõigile – nii nostalgiahimulisele ning ajaloo- ja kultuurihuvilisele küpsele põlvkonnale, teadmishimulistele noortele kui uudishimulikele lastele nii Eestist kui välismaalt. See on ajareis paradokside, kontrastide, defitsiidi ja sotsialistliku sürrealismi maailma.

Näitus jääb avatuks 1. oktoobrini ning selle on koostanud Erki Laur, Tarmo Männard ja Kaido Pähn.

Lisainfot leiad siit.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

ERMi materjal ehk Võimalikke täiendusi Eesti Rahva Muuseumi kogudesse
Igor Mang. Foto: Wikipedia Commons
Igor Mang.
7 min

ERMi materjal ehk Võimalikke täiendusi Eesti Rahva Muuseumi kogudesse

Viimaks avas uksed eesti rahva uus katedraal. Siinkohal pakume välja mõned kõige märgilisemad ja kohest eksponeerimist vajavad esemed ja asjalood, mida millegipärast veel muuseumi kogudest ei leia.
Mänguasjamuuseum ootab lugusid ponidest, trollidest ja ämblikmeestest
Troll. Foto: press
Troll.
,
2 min

Mänguasjamuuseum ootab lugusid ponidest, trollidest ja ämblikmeestest

Mida mäletad sina üheksakümnendate mänguasjadest ja mängudest? Mudelautodega rallisõite autovaibal, barbidega seebiooperlikke suhtemänge, ööni kestnud teleka- ja arvutimängude lahinguid? Või midagi muud? Tartu Mänguasjamuuseum ootab sinu lugusid, fotosid ning videoid.
Püüa vanaema purki!
Foto: Flickri kasutaja K P (CC BY 2.0)
1 min

Püüa vanaema purki!

Eesti Kirjandusmuuseumi ja Eesti Rahvaluule Arhiivi korraldatav üle-eestiline kogumisvõistlus „Püüa vanaema lugu purki!” on alanud. Aktsiooni eesmärk on salvestada igalt Eesti vanema põlvkonna inimeselt vähemalt üks tema jaoks tõeliselt oluline lugu või laul.
Müürileht