Leitud on Eesti vanim värviline filmijäädvustus ümberilmareisist – 1938. aastast pärit värvilisel filmilindil rullub lahti Heinastes sündinud maailmaränduri ja purjetaja Ahto Valteri 1938. aastal alustatud seiklusterohke reis ümber maailma. Ränduri seiklustest plaanitakse nüüd luua dokumentaalfilm.

Kaader leitud filmilindilt. Autor: Ahto Valter

Kaader leitud filmilindilt. Autor: Ahto Valter

Aastal 2009 hakkas filmirežissöör Jaanis Valk uurima Ahto Valteri elulugu ning koos produtsent Erik Norkroosiga koguma tõendeid tema ümbermaailmareisi toimumise kohta ajavahemikul 1938–1940. Põhjaliku, kohati detektiivi oskusi nõudnud uurimustöö tulemusena on maailma eri paigust kokku kogutud ja Eestisse toimetatud üle paarituhande foto, sadu ajaleheartikleid, fotoalbumeid ning negatiive, esemeid, mõned audiosalvestused ning mis peamine, pea kaks tundi filmimaterjali 16- ja 35-millimeetrisel filmilindil. Filmilintidel, mis saadud sponsorikorras firmalt Kodak, on mustvalgel ning värvilisel 16-millimeetrisel filmilindil kujutatud kogu toonane merereis alates lahkumisest New Yorgi sadamast, sealhulgas torm Kariibidel, kohtumine vendade Angermayeritega Galapagosel, põletusmatus Bali saarel, laevaõnnetus Austraalias jne.

Filosoof Hermann von Keyserling on öelnud, et lühim tee iseendani viib ringi ümber maailma. Eesti ühe tuntuma ent paraku unustatud meremehe ja maailmaränduri Ahto Valteri (1912–1991) nime teadsid Esimese Vabariigi ajal kõik. Kui vanemad inimesed mäletavad veel Ahto nimega sigarette või teavad rääkida lugu, kuidas üks või teine selle kuulsa meresõtja järgi oma vanematelt nime sai, siis noorem põlvkond pole üldiselt sellest uljast ja kartmatust meresõitjast ning tema kolmest vennast suurt midagi kuulnud. Kui mõni teadlikum teab, et selline ümbermaailmareis olevat kord aset leidnud, siis skeptikud kahtlustasid veel hiljaaegu, kas see reis ikka õnnestus või jäi Austraalias pooleli, nii nagu ajalehed olid kunagi kirjutanud. Seetõttu on kogu infosse, mis ringi liikunud või siis ka harrastusajaloolastele killuti kättesaadav olnud, suhtutud äärmise kahtlusega.

Tänu Ahto Valteri sugulastele ja Ahto ümbermaailmareisikaaslaste järeltulijatele on filmitegijate kätte koos nende kasutamisloaga jõudnud ka ümbermaailma reisil osalenud nelja meresõitja isiklikud päevikud. Nimetatud filmimaterjalist ning reisil tehtud ainulaadsetest fotodest valmib Merekultuuriaasta lõpetuseks Ahto seiklusrikkast ja põnevast elust ning tema ümberilma reisi käsitlev dokumentaalfilm „Unistuste jaht. Ahto”. Filmi esilinastus on planeeritud 2016. aasta lõppu.