Eesti riigi 100. aastapäeva puhul toimub septembris Budapestis Patyolat/Próbaüzemi-nimelises endises pesumajas, mis tegutseb praegu alternatiivse galeriina, eesti ja ungari graafikute ühisnäitus „Scala cromatica”.

Péter Gallov „Hommage á L'Age d' Or II” lähivaade

Péter Gallov „Hommage á L'Age d' Or II” lähivaade

Näituse pealkiri on inspireeritud Arvo Pärdi samanimelisest muusikateosest. Füüsikas tähendab „kromaatiline” värvuselisel erinevusel põhinevat, värvuselist, värvilist. Kromaatilised värvused on kõik värvused, välja arvatud musta-valge skaalasse kuuluvad. Muusikas on sama sõna tähenduseks pooltoonide kaupa tõusev või langev.

Näituse korraldajad on välja valinud üheksa Eesti ja viis Ungari graafikut, et ühiselt Eestile õnne soovida. Eestlastest on esindatud Britta Benno, Mare Vint, Ede Raadik, Helen Tago, Kadri Toom, Kelli Valk-Kagovere, Lembe Ruben, Pavel Semjonov ja Siim-Tanel Annus. Kümnes kunstnik on veel väljaselgitamisel, kelle valimiseks on välja kuulutatud konkurss.

Osalejate valikul on peetud silmas, et tegu oleks eripalgeliste kunstnikega. Mitmel Ungari graafikul on ka oma seos Eestiga – kellel on olnud siin näitus, kes on käinud niisama reisil või osalenud kunstiresidentuuris.

Näitus on suunatud nii Ungaris elavatele eestlastele, kes jäävad juubelipidustustest kõrvale, kui ka kõigile teistele kunstisõpradele.

Näituse idee pärineb Ungari graafikult Zsófia Sztranyákilt, kes on ise mitu korda Eestis käinud ning siinsetes töötubades osalenud. Zsófi kutsus näituse kuraatoriks Helina Martini, kes on varasemalt korraldanud erinevaid Ungari kultuurisündmusi Eestis. Kahekesi istuti maha ja töötati välja projekt ning valiti osalejad. Hiljem liitus ka suur Eesti fänn Nóri Benedek.

Tutvu projektiga lähemalt siin.