„Oma suurte mustade nööpsilmade ja nahkjate lennustega üsna iseäralikult mõjuv lendorav elab Eesti metsades juba tuhandeid aastaid, sobides ülimalt paikse eluviisi tõttu lausa rahvusloomaks. Paraku on tema populatsioon viimase viiekümne aasta jooksul järk-järgult kahanenud, eriti kriitiliseks on olukord muutunud uue vabariigi ajal. Üheksakümnendate alguses ulatus lendoravate asustusala veel 3180 ruutkilomeetrini, praeguseks on see number kukkunud 550-le. Seega on kaitsealuse liigi eluruum kahekümne aastaga enam kui kaheksakümne protsendi ulatuses koomale tõmbunud. Spetsialistide sõnul ei jää sellise olukorra jätkudes meie metsadesse peagi enam ühtegi lendoravat,” kirjutab Linda-Mari Väli jaanuaris Müürilehes ilmunud artiklis.

Lendorav. Foto: Rainar Kurbel

Lendorav. Foto: Rainar Kurbel

Teadlased ennustavad, et kui valitsus metsanduspoliitikat lähiajal ümber ei mõtesta, on aastaks 2020 lendorav Eesti metsadest jäädavalt kadunud. Selleks, et seda ei juhtuks, on algatatud lendorava päästekampaania, mille raames kirjutas muusik Henry Laks lendoravast laulu, mida ta esitab koos Marten Kuningaga. Laul juba kõlab raadios, kuid sõnumi mõju tugevdamiseks ja laialdasemaks levikuks, soovitakse teha laulule ka video, mida levitada televisioonis, sotsiaalmeedias ja muudes kanalites.

Tänavu jaanuaris korraldati ka petitsioon lendorava ja metsade kaitseks, mis kogus esimese algatusena portaalis rahvaalgatus.ee vajaliku arvu allkirju (kokku 2054 digiallkirja) ning jõudis riigikokku ja ootab hetkel menetlemist. Loodav video aitaks probleemi teadvustada suuremal hulgal inimestel.

Hooandjate toetust vajatakse video filmimisega seotud vältimatute kulude katmiseks.