Antianekdoot <22e: -doodi, -dooti> lühike, aga mitte vaimukas, samas küll üllatava lõpuga morbiidne lugu. Vt ka transgressiivne kirjandus.

Kuldkalakesed. Foto: Channel Islands NMS

Kuldkalakesed. Foto: Channel Islands NMS

Mehe elus on neli etappi. Kõigepealt ta usub jõuluvana. Seejärel ei usu jõuluvana. Siis on ise jõuluvana ja siis sureb kõigi poolt unustatuna tühjas ja külmas korteris ning tema surnukeha leitakse alles kahe kuu pärast.

*
Juku läheb pagariärisse ja küsib müüjalt: „Mis teil rõngassai maksab?” „Viis eurot,” vastab müüja. Juku pärib: „Aga palju rõngassaia auk maksab?” „Mitte midagi,” vastab müüja. Juku mõtleb natuke ja ütleb müüjale: „Kas te oleksite nii lahke ja ütleksite, millisesse prügikasti te jäägid panete. Mul ei ole raha midagi osta, aga ma pole kolm päeva midagi söönud.”

*
Mees on komandeeringus ja naine on üksinda kodus. Järsku kuuleb ta koputust. Naine avab ukse ja seal on kuller Hiina toiduga. Saanud toidu eest raha, kuller lahkub. Naine sööb Hiina toidu otse karbist ära, läheb voodisse ja nutab end magama.

*
Eestlane, venelane ja sakslane võetakse pantvangi. Hoolimata kolme riigi tihedast koostööst ei õnnestu neid elusalt kätte saada.

*
Rohutirts läheb baari. Baarmen vaatab teda ja ütleb: „Teate, ma matsin eile oma isa. Me ei saanud küll alati hästi läbi, aga ta oli siiski minu jaoks väga oluline, kõik, mis mul on, võlgnen ma talle. Kas ma tohin teile ühe pitsi välja teha?” Rohutirts vastab: „Teie katse kaastunnet nuruda on hale.”

*
Naine on armukesega voodis ja mõtleb: „Ma kaotan kõik, paras mulle, paras.”

*
Isa koputab vannitoa uksele: „Mari, mis sa teed seal nii kaua, teised tahavad ka vannituba kasutada!” „Kohe lõpetan,” hüüab Mari vastu ja tõmbab veel ühe korra žiletiteraga piki rannet.

*
Mees tuleb vintis peaga kell 3 öösel koju, endal pintsakukrae valge tolmuga koos, ja naine on tal ukse peal vastas. „Tere, naisuke, ma käisin piljardit mängimas,” ütleb mees. Naine tõstab vaikides püstoli, suunab selle mehe poole ja vajutab päästikule. Veel ülejärgmiselgi päeval hõõrub naine verd esikupõrandal nüüd juba kõvaks kuivanud lapiga ikka laiali ja laiali.

*
Miku ütleb Mannile: „Kuule, mängime arsti!” „Mängime jah,” vastab Mann. „Sina oled kirurg ja mina sinu assistent!” Nende ees operatsioonilaual lebav kaugelearenenud maovähiga patsient tahaks seda vestlust kuuldes naerda, aga ei jaksa.

*
Terrorist tungib lennuki kokpitti ja teatab: „Mul on väike, kuid võimas pomm. Kui te ei lenda kohe Venezuelasse, tapan ma teid kõiki ära.” Esimene piloot vastab rahulikult: „Meil ei ole piisavalt kütust Venezuelasse lendamiseks, minu pärast laske lennuk õhku.” Teine piloot teab nii seda, et kütust jaguks, kui ka seda, et esimene piloot elab hiljutist lahutust väga rängalt üle.

*
Kaks sõpra olid kalal, aga et üks sõber oli viimase ühise äriajamise käigus firma vara salaja endale kantinud, ei rääkinud nad omavahel ja kalastasid erinevatel jõgedel.

*
Mees ja naine on komandeeringus. Mees on Brüsselis, naine Viinis. Kummalegi neist ei olnud tulnud meelde paluda, et keegi nende äraoleku jooksul koera toidaks.

*
„Ja mida sina, väike tüdruk, jõuluvanalt soovid?”
„Ma soovin, et kasuisa laseks mul rahulikult magada.”

*
Naine läheb selgeltnägija juurde ja palub endale tulevikku ennustada. „Sind ootavad suured ebameeldivused,” ütleb selgeltnägija. Ebameeldivused ei lasknudki end kaua oodata – selgeltnägija nõutud summade kokkusaamiseks oli naine sunnitud võtma laenu ja müüma kodu. Kui kuskilt enam raha ei õnnestunud saada, poos naine end selgeltnägija välisukse lingi külge üles.

*
Mees võidab kasiinos suure summa raha ja helistab naisele: „Anna, kallis, ma võitsin, ma lõpuks võitsin.” Naine vastab: „Saa lõpuks aru, Mati, me ei ela enam koos. Sa võidad, kuid mängid siis jälle mitu korda rohkem maha. Palun ära helista mulle.”

*
Mees püüab kuldkalakese kinni. Kuldkalake palub: „Lase mind vette tagasi, ma täidan ühe sinu soovi!” Mees mõtleb ja ütleb: „Ma tahan, et see kõik lõppeks.” Tähed kustusid, maad võttis pimedus. Universumist ei jäänud isegi mälestust, sest polnud enam kedagi, kes mäletaks.

Kaupo Meiel on kirjanik, kriitik, toimetaja ja kolumnist.