Tallinnas toimunud kolme Balti riigi kultuuriministeeriumide traditsioonilisel kohtumisel allkirjastati kolmepoolne koostööprogramm aastateks 2015–2018. Ühise koostöö raames lepiti muuhulgas kokku, et tugevdatakse audiovisuaalmeedia alaste kogemuste vahetust ja filmialast koostööd, pidades silmas vabariikide lähenevat 100. juubelit. Eesti poolt allkirjastas koostööprogrammi kunstide asekantsler Raul Oreškin.

Kolme Balti riigi kultuuriministrid Balti kultuurikomitee istungil. Foto: Kultuuriministeerium.

Kolme Balti riigi kultuuriministrid Balti kultuurikomitee istungil. Foto: Kultuuriministeerium.

„Kohtumisel vahetasime infot kolme riigi kultuuripoliitika viimaste arengute kohta nii seadusandliku kui rahastamise poole pealt. Tutvustasime Läti ja Leedu kolleegidele loovisikute sotsiaalkindlustusega seonduvat, kunstiteoste tellimise seadusemuudatust, kultuuripoliitika põhialuseid aastani 2020. Juttu oli ka teatritest ja sellest, et käimas on sihtasutuste moodustamise protsess. Sarnaste ümberkorraldustega on alustanud ka näiteks Leedu,” märkis Kultuuriministeeriumi kunstide asekantsler Raul Oreškin. „Eriti pakkus kohtumisel kõneainet audiovisuaalmeedia temaatika. Kavandasime Balti vabariikide läheneva 100. juubeli raames mitmeid ühistegevusi. Lisaks pakkusime naabritele välja idee kaaluda ühise Balti filmi fondi loomist,” lisas ta.

Balti riigid lubasid allkirjastatud programmiga jätkata efektiivset koostööd kõigis kultuuri puudutavates valdkondades.

Sel aastal möödub 20 aastat Balti riikide kultuurikoostöö esimese lepingu allkirjastamisest. Samuti tähistasid Eesti, Läti ja Leedu tänavu 25. Balti keti aastapäeva. Üleeile toimus Estonia kontserdisaalis Balti Assamblee kirjanduse, kunsti ja teaduse auhinnatseremoonia, mille 20. juubelist võtsid osa ka kolme Balti riigi kultuuriministrid.