Neljapäeval, 20. aprillil kell 17:30 esitletakse Viru keskuse Rahva Raamatus Brigitta Davidjantsi raamatut „Minu Armeenia. Aus vastus“. Autoriga vestleb õde Jaana Davidjants, kelle sulest on ilmunud „Minu Berliin”.

Pildil õdede Davidjantside isa ja vaarvanaema. Foto: erakogu

Pildil õdede Davidjantside isa ja vaarvanaema. Foto: erakogu

Jaana ja Brigitta Davidjantsi orvust vaarvanaema Haikanuš leiti armeenia genotsiidi lõpuaastal praeguse Aserbaidžaani aladel ringi uitamast. Haikanuš paigutati kasuperesse Bakuus. Kui vaarvanaema sai viisteist, tuli talle kosja Mušegh Davidjants ja nii need asjad läksidki.

Brigitta kirjutab: „Minu Armeenia ei asu kindlasti nüüdisaegses Armeenia vabariigis. Iga välisarmeenlase Armeenia on erinevas kohas. Mõnele on see esivanemate küla kusagil Süüria, Liibanoni või Türgi aladel. Teisele on see müütiline esimese aastatuhande Armeenia suurriik, mis kulges merest mereni. Mõnele on see praegune Armeenia, kus käiakse suure raha eest hotelliaknast Ararati mäe vaadet imetlemas („Mäehind on korterihinna sees,“ tavatsetakse naljatada).

Aga kus siis on minu Armeenia? Ehk on see koriandri, baklažaani ning purustatud punaste ubade ja Kreeka pähkli maitses. Võib-olla hoopis isakodus, kus vahel perega kokku saame, üksteisest üle karjume ja lõbusasti aega veedame. Võib-olla on see hoopis armeenia rahvalauluseadetes. Aus vastus on – ma ei tea. Eks ta ole üks ujuv saar, mille asukoht muutub koos mu endaga.”

Ürituse leiad Facebookis siit.