EstDocs, Kanada eestlaste dokumentaalfilmifestival ja -konkurss Torontos tähistab tänavu oma 10. tegevusaastat. EstDocsi nädal leiab sel aastal aset 16.–21. oktoobril.

EstDocs 2014 piletid. Foto: EstDocs

EstDocs 2014 piletid. Foto: EstDocs

Esimene EstDocsi festival 2005. aastal kestis 8 päeva, pakkudes filme ligikaudu 250 filmihuvilisele. Viimastel aastatel on festivali kestvust lühendatud viiele päevale, publikuarv on aga kasvanud ligi neli korda.

Festival pakub mõtlemapanevaid filme Eestist ja eestlusest ning kaasahaaravaid filmijärgseid arutelusid. Kõikidel filmidel on ingliskeelsed subtiitrid, et ka ainult inglise keelt kõnelev publik saaks filmidest osa.

Arutlusi modereerib üle 20-aastase kogemustepagasiga ajakirjanik, filmi ala õppejõud ning kommunikatsiooni- ja infoteaduste spetsialist Indrek Treufeldt.

Sel aastal toimub EstDocsil maailma esilinastus filmile „Kangastelgede hooldajad”, režissöörideks kanada eestlased Thomas ja Reet Mae. Filmiprojekt on valminud koostöös MEERK (Maakondliku Esinduskogu ja Eesti Etnograafia Ringiga Kanadas), mille peamiseks eesmärgiks on säilitada eestlase kultuuri Kanadas. Filmi maailmaesilinastus toimub EstDocsi galaõhtul 18. oktoobril.

Sel aastal toimub erilinastus EstDocsil konkureerivatele lühifilmidele – EstDocs näitab kõiki konkureerivaid lühifilme enne EstDocsi nädalalt juba reedel, 3. oktoobril Stephen Bulger Gallery filmisaalis Torontos. Publikul on võimalus hääletada oma lemmikfilmi poolt.

19. oktoobril toimub Tartu College’i saalis ka EstDocsi filmimaraton, kus näidatakse viit umbes 30-minutist filmi. Publik võib sisse astuda igal ajal. Näidatakse järgmisi filme: „Paberist linn” (rež. Jaak Kilmi); „Saare võimalikkusest” (rež. Mariann Korver); „Heinz Valk” (rež. Kristjan Svirgsden); „Kelly” (rež. Andzei Matsukevits); ja „Ballettmeister” (rež. Ruti Murusalu).

EstDocs pakub tänavu esmakordselt õhtusöögiga vastuvõttu, millele järgneb linastus filmidele „Kajaka teoreem” (rež. Joosep Matjus) ja „Looduslaps” (rež. Anu Aun).

19. oktoobril leiab Tartu College’is aset ka animatsioonipärastlõuna nelja filmiga: „Lemonade Tale” (rež. Vallo Toomla), „XYZtopia” (rež. Martinus Daane Klemet); „Sandguy” (rež. Pärtel Tall) ning „Pilots on the Way” (rež. Priit ja Olga Pärn).

EstDocsil osaleb aastal mitu toiduteemalist dokfilmi: „Toidutoojad. Eesti Toiduäride ajalugu Torontos” (rež. Kaisa Pitsi),„Mahlakuningas” (rež. Keiti Väliste); ja „Armastus käib kõhu kaudu” (rež. Maria Kivirand).

EstDocsil näidatakse veel järgmisi filme: „Kust tuleb tolm ja kuhu kaob raha” (rež. Tiit Ojasoo & Ene-Liis Semper), „Tuglase Selts: viis tähtsat päeva” (rež. Arto Koskinen), „Ätsed ja roosid” (rež. Kadriann Kibus) ja lastefilm „Väikelinna detektiivid ja valge daami saladus” (rež. René Vilbre).

EstDocs on Eesti ja eestlaste teemaliste dokumentaalfilmide festival ja konkurss Torontos. Festival tõstab esile tõsielufilmide tipptalente Eestist ja mujalt maailmast. EstDocsi eesmärk on pakkuda ülevaadet Eesti ajaloost, poliitikast, kunstist, kultuurist ja sotsiaalsetest aspektidest. Festival kogub jätkuvalt populaarsust tänu kõrgekvaliteedilistele võistlustöödele ja linastusejärgsetele provokatiivsetele aruteludele filmitegijate ja filmiekspertide osavõtul.

EstDocs Facebookis.