Laulu- ja tantsupeo rahvuslikus tuules esilinastuvad kaks filmi, mille tegevus toimub Muhu saarel. Dokumentaalfilm „MUHU: Ätsed ja roosid” jäädvustab Muhu kultuuripärandit läbi kahe põlvkonna naiste tegemiste ühe suve jooksul. Film otsib muhu naise arhetüüpi sel veidi suletud ja salapärasel saarel.

Kaader filmist „MUHU: Ätsed ja roosid”

Kaader filmist „MUHU: Ätsed ja roosid”

Kohalikud naised viivad põlvest põlve edasi ja loovad uuesti oma emadelt pärandiks saadud käsitööd ja ellusuhtumist. Lauldakse vanu laule ja räägitakse oma keelt, aga on ka palju sellist, mis hakkab unustuse hõlma vajuma või on ajas muutumas. Muhu naised ei karda muutusi ja võtavad kõike nii nagu see on. Läbi suviste sündmuste, tegemiste ja kohtumiste saab selgeks, et saarel on kõik teod ja inimesed omavahel seotud. Ka uuema aja nähtused ei tundu selles pärimust hindavas kogukonnas võõrad, sest muhulased kannavad hoolimata põlvkonnast endas edasi erilist Muhu fluidumit.

Filmi pealkiri – „Ätsed (ätses tähendab muhu keeles karikakart) ja roosid” – on vihje Muhu folkloorirühmale Ätses ja naisrühmale Tokkroes, millega on seotud filmi peategelased. Lisaks vihjavad üks muhu-, üks kirjakeelne sõna asjade muutumisele ajas ning vana ja uue vastandusele. Alati on nii, et miski kuhtub ja samas sünnib uus elu.

Filmi autor Kadriann Kibus on Muhu taustaga ning tema soov jäädvustada sealset eluolu ja pärandkultuuri on olnud pikaajaline. Kui praegu valminud film on muhu naisest, siis loomuliku käiguna on tulevikus plaanis ette võtta ka film muhu meeste elust.

Seansi avab animafilm „Tantsitaja”, mille tegevus toimub samuti Muhumaal, erkude Muhu mustrite ja värvide keskel. See on lõbus lugu karjapoisist, kes vilepilli mängides oma õnne leiab.

Alates 4. juulist linastuvad filmid ühisseansina kinos Artis.