Üleeile lõppes Hooandjas toetuse kogumine Eesti virtuaalse näitusepaviljoni rajamiseks XIV Veneetsia arhitektuuribiennaalile. Projekti toetas 206 inimest – kokku rohkem kui 6000 euroga. Virtuaalne paviljon on osa Eesti ekspositsioonist juunis algaval rahvusvahelisel arhitektuuri suursündmusel – see on interaktiivne veebikeskkond, kus kasutajad saavad reaalajas paviljoniruumis toimuvat mõjutada.

Eesti viib sel aastal Veneetsia arhitektuuribiennaalile e-riigi avaliku ruumi tulevikku vaatava projekti. Johanna Jõekalda, Siim Tuksami ja Johan Tali kureeritud „Vaba ruum” („Interspace”) uurib, kuidas füüsilise ja digitaalse avaliku ruumi üheks tervikuks saamine tulevikus linnaruumi korraldamist mõjutada võiks.

Kuraatorite sõnul on Eesti-sarnase e-riigi avalikust ruumist võimalik rääkida ainult läbi füüsilise ja digitaalse ruumi vastastikmõjude: „Tänu
206 hooandja erakordselt lahkele toele saame seda vastasmõju hästi demonstreerida, lisaks Eesti paviljonile Arsenale näitusehallides avame tänu kogutud toetusele 5. juunil ka e-riigi virtuaalpaviljoni veebis. See on veebikeskkond, mis võimaldab külastada näitust ka digitaalselt ning teha digitaalsete külastajate ruumikasutus näituseruumis reaalajas nähtavaks. See on meie viis rääkida sellest, et e-riigis on kohalolek ja ruumikasutus saanud uue tähenduse ning seetõttu peaks uue tähenduse saama ka e-riigi ruumi kujundamine. Viibides erinevates füüsilistes ruumides, võivad inimesed paikneda siiski samas inforuumis ja vastupidi.”

Virtuaalpaviljoni tuumaks on digitaalne käitumine, mida igaüks meist interneti avarustes seigeldes praktiseerib. Neist teemadest rääkimisel on tähtsus igal indiviidil, sest just meie ühine vahetu käitumine ja omavaheline suhestumine aitab meil mõista protsesse, mis kujundavad me sotsiaalset ja digitaalsusest üha enam rikastuvat ühisruumi.