XIV Veneetsia rahvusvahelisele arhitektuuribiennaalile, mis toimub 7. juunist 23. novembrini 2014, valiti Eestit esindama Eesti Arhitektuurikeskuse korraldatud kuraatorivõistluse tulemusel töö nimega „Vaba ruum”, mille autoriteks noored arhitektid Johanna Jõekalda, Johan Tali ja Siim Tuksam. Digitaalset maailma ja tegelikkust ühendav omalaadne näitusepaviljon vajab sündimiseks hooandjate abi.

„Vaba ruumi” testinstallatsioon Rotermanni soolalaos. Foto: Hooandja

„Vaba ruumi” testinstallatsioon Rotermanni soolalaos. Foto: Hooandja

Eesti paviljoni kuraatorid teevad koostööd maailma parimate programmeerijatega, et tuua tuleik tänapäeva. Vaja on luua andmesidevahetussüsteem, mis kasutab kõige uuemaid veebitehnoloogiaid, et nii virtuaalse kui füüsilise paviljoni külastajad saaksid erakordse kogemuse osaliseks. Plaanis on luua virtuaalne sild koduse Eesti ja kauge Veneetsia näituse vahel. Niimoodi saab iga eestlane, olgu ta Mustamäelt või Viljandist, näitusest osa ning terve maailm saab näha Eesti arhitektide ja IT-meistrite ühist visiooni virtuaalse linnaruumi tulevikust.

Et Eesti digiühiskond sel suvel Veneetsiasse viia, tuleb tegijatel ületada hulk takistusi:

korraldada uppuvale saarele internet

programmeerida serverid ja andmesidevahetussüsteem, milleks kasutatakse uusimaid veebitehnoloogiaid

kujundada reaalajas nii virtuaalse kui füüsilise paviljoni külastajatele reageeriv interaktiivne veebikeskkond

Kuraatorivõistluse žürii esimehe, arhitekt Peeter Pere sõnul sai võidutöö valikul määravaks kontseptsiooni ajakohasus ning autorite soov oma ideed edasi arendada. „Johanna Jõekalda, Johan Tali ja Siim Tuksam on küll noored ja alles oma arhitektitee alguses, kuid usun, et neis on potentsiaali viia eesti nüüdisarhitektuur rahvusvahelise publiku ette põneval ja ajakohasel moel,” ütles Pere, kelle sõnul tundus võidutöö konkurentidega võrreldes paremini haakuvat ka tänavuse biennaali peakuraatori Rem Koolhaasi pakutud teemaga „Fundamentals: Absorbing Modernity: 1914-2014”. „Avalik ruum ja tehnoloogia areng on olnud märksõnadeks kogu viimase sajandi jooksul, kuid võivad selleks kujuneda ka järgneval perioodil. Usun, et Eesti ekspositsioon Veneetsias tugevdab Eesti kui e-riigi head mainet ning seob selle oskuslikult arhitektuuritemaatikaga,” lisas Pere.