Täna tuli avalikkusele teade, et Tallinna üks olulisemaid kaasaegse kunsti näitusepaiku on sunnitud oma uksed sulgema. Tallinna Linna ja SA Tallinna Kultuurikatla poolt tellitud ehitusauditist lähtuvalt on SA Tallinna Kultuurikatel nende üürilepingu erakorraliselt üles öelnud.

EKKM. Foto: Paul Kuimet

EKKM. Foto: Paul Kuimet

Avaldame siinkohal täismahus Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi pressiteate.

Oleme otsustanud 30. novembri seisuga näitusetegevuse ajutiselt peatada ning oma 2019. aasta näitusehooaja ennetähtaegselt lõpetada, sest meie Põhja pst. 35 näitusemaja omanike ehk Tallinna Linna ja SA Tallinna Kultuurikatla poolt tellitud ehitusauditist lähtuvalt on SA Tallinna Kultuurikatel meie üürilepingu erakorraliselt üles öelnud. Kuigi meie laguneva hoone konstruktsioonid on auditi põhjal isegi rahuldavas kuni heas seisukorras, on hoone erinevaid detaile hinnatud vaatluste põhjal ohtlikeks, mis on ka väidetavaks aluseks SA Tallinna Kultuurikatla erakorralisele üürilepingu ülesütlemisele.

Olgugi et Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) ei ole Põhja pst. 35 hoone omanik, oleme rohkem kui 13 aastat kestnud tegevuse jooksul olematu eelarve ja suure motivatsiooniga nii hoone kui näituseruumide seisukorda selgelt paremuse suunas viinud. Auditis välja toodud probleemid ei tule meile üllatusena, sest oleme siin majas töötades teadlikud selle tehnilisest seisukorrast. Küll aga jääb meile arusaamatuks asjaolu, kuidas auditis välja toodud probleemid peaksid olema aluseks meiega sõlmitud üürisuhte lõpetamisele. Oleme asunud olukorrale võimalikke lahendusi otsima ja alustanud suhtlust uue lepingu sõlmimise eesmärgil, et EKKM avalikkusele hiljemalt järgmise näitusehooaja alguseks taas avada.

Meie eesmärk on endiselt see, mis ta on alati olnud – jätkata Põhja pst. 35 hoones kõrgetasemelist ja rahvusvaheliselt silmapaistvat näitusetegevust ning hoida siinne mereäär kultuurile. Tuginedes juba 2014. aastal aset leidnud teravatele aruteludele, mis puudutasid Kultuurikatla ja EKKMi ümbruse detailplaneeringut, on selgelt avalikkuse huvides Põhja pst. 35 kinnistu jäämine ühiskondlike hoonete maaks ka tulevikus.

Oleme tänulikud nii publiku, koostööpartnerite kui toetajate mõistva suhtumise eest, sest ennetähtaegselt lõppeb ka hiljuti avatud Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse (KKEK) kollektiivselt kureeritud näitus „Tiira-taara, tuia-taia, pimesikk tuli meie majja” ning oma uksed peavad sulgema EKKMi Kohvik ja Lugemiku raamatupood.

Me loodame, et toimuv ei ole algus EKKMi kadumisele ega ka üldisema umbusu avaldumine kriitilise ja eksperimentaalse kultuuri vastu. Hoiame teid kindlasti kursis edasiste arengutega ning jääme lootma teie kõigi toele ja toetusele!