On 1989. aasta, nõukogude aja viimane aasta Baltimaades. Leedus asutavad kolm 18-aastast sõpra Seneca vennaskonna. Nende motoks saavad sõnad, mille nad omistavad filosoof Senecale: „Ela iga päeva nii, nagu oleks see viimane.”

„Seneca päeva” režissöör Kristijonas Vildžiūnas. Foto: PÖFF

„Seneca päeva” režissöör Kristijonas Vildžiūnas. Foto: PÖFF

Üks sõpradest Simonas armub Vakaresse, Eesti päritolu tüdrukusse. Simonas surub oma tunded alla, sest kardab, et need pole vastastikused. Vennaskond laguneb just sel ajal, mil kogu rahvas üheskoos ja käsikäes Balti ketis osaleb.

25 aastat hiljem: kõigis Balti riikides on kriisijärgne võõrandumise ja pettumise aeg. Esmapilgul elab Simonas täiesti tavalist pereelu. Ta on trotsinud valu, mida õnnetu esimene armastus talle põhjustas. Tema suhe oma naisega liigub aga allamäge. Simonase endise parima sõbra surm sunnib mehe lõpuks elule ärkama. Simonas mõistab, et on reetnud Seneca päeva reegli, mis kunagi tähendas täiel rinnal elamist ning ta sõidab Tallinnasse, et viia siinses vanalinnas täide üks ammuantud lubadus.

Filmi võttepaikadeks on Eesti, Leedu ja Venemaa. Eestis toimuvad filmivõtted lisaks Tallinnale veel Uhtju saarel, Pärnus ja Ruhnus. Tallinnas toimuvad võtted Toompuiesteel, Viru tänaval ja Toompeal. Silmapaistvaim ja mastaapseim on Balti keti võte Toompeal, kus osaleb Eesti näitleja Mait Malmsten ja massistseenides ning episoodilistes rollides üle 300 eestlase. Võtted Eestis kestavad 11.–24. augustini.

„Seneca päeva” eestipoolne tootja on produktsioonifirma Amrion OÜ, mille varasemad mängufilmid on „Klass” (2007), „Mina olin siin” (2008), „Polli päevikud”, (2010) „Hella W” (2011), „Eestlanna Pariisis” (2012) ja „Kertu” (2013). Filmi eestipoolne produtsent on Riina Sildos.

„Seneca päeva” režissöör on oma äratuntava ja isikupärase käekirjaga Leedu lavastaja ja stsenarist Kristijonas Vildžiūnas. Tema tööd on pakkunud huvi ka laiemale rahvusvahelisele filmipublikule. Kristijonas Vildžiūnase filmid „The Lease” („Nuomos sutartis”) ja „You am I” („Aš esi tu”) on linastunud lisaks Veneetsia, Locarno ja Cannes’i filmifestivali programmidele veel üle sajal rahvusvahelisel filmifestivalil. Režissööri viimane mängufilm „Back to Your Arms” („Kai apkabinsiu tave”) sai Leedus laiaulatusliku vastukaja ja võitis kaheksa Leedu filmiauhinda Hõbedane Kurg („Sidabrinė gervė”).

Filmi kogu eelarve on 1,5 miljonit eurot; prognoositav esilinastuse aeg on 2015. aasta sügisel.