Selle aasta aprillis avas Jazzkaare festivali žanriülene kontsertlavastus „Saja lugu”, mis kõneles saja eestlase lugu ja kuulus EV100 muusikaprogrammi.

Erki Pärnoja heliteos sidus Jaak Printsi lavastuse poeetiliseks rännakuks kaasmaalaste jutustuste põhjal, mille kirjutas kokku dramaturg Laur Kaunissaare. Kaupo Kikkas jäädvustas nood eestlased ka mahukasse fotoraamatusse.

Plaat ise on kui palverännak tuttavate soode, metsade ja vahelduvate aastaaegade ringis Maarjamaal. Voolavalt karge muusika ei rõhu, pigem kannab tõstetud kerguses edasi eestlasele omast arusaama (elu)rütmist, oma aegruumist. Pärnoja heliteoses on dünaamikat, mis vaheldub erinevate maastikupiltidega, millesse on kätketud kandvad meloodiajoonised. Puhkpillide kõlavärvid pakuvad kahisevat värskust, tuletades meelde tuulepealset maad ja meremüha (eriti „Paganamaa” Meelis Vindi soolos). Keelpillid lisavad haprust, milles sahiseb läbilõikav tuul või mis muundub järgmises loos hoopistükkis pehmeks uduks.

Albumil kuuldav on võetud üles live-situatsioonis, mistõttu on salvestusele jäädvustunud Tallinn Shipyardi angaari omakõla ja avarus, see liidab omakorda materjalile uue mõõtme.

Erki Pärnoja „Saja lugu” on ainulaadne kauamängiv, mis tuletab meelde, kui palju on meie ümber lugusid ja inimesi, kes neid meile jutustavad. Soovitan kuulata, selleks aega võtta ning mõtiskleda oma maa ja kaasmaalaste üle.