Eva Väljaots – Hundinuiaõis * Bulrush Bloom (2022)

Eva Väljaots astub müütilise sõnajalaõie otsimise pärimusest sammu edasi.

Eva Väljaots astub müütilise sõnajalaõie otsimise pärimusest sammu edasi.

★★★★★

Tema enda muusikast sündinud tegelane Hundinuiaõis on nagu väike Ghibli filmidest tuntud susuwatari-laadne olend, kes viib kuulaja läbi mitme maailma (muide, esimene tase on Õismäe). Ta näitab muu hulgas ka erinevaid väikekandleid ja mängutehnikaid, näiteks on nimilugu mängitud õngenöörist keeltega kandlel, mis kõlab täpselt nagu hang! Eelkõige kuuleb albumil aga Väljaotsa jõulist ja improvisatoorset omailma, milles on palju tekstuure, samuti mõjutusi karjala kandlemängustiilist.

Lugude pealkirjad näitavad, et inspiratsiooniks on loodus, ja pilli naturaalne tämber lennutab kuulaja kohe mõne külma oja äärde, põlismetsa, karstikoopasse või muusse laetud atmosfääriga paika, mis on inimesest puutumata. Albumi lood oma hästi tasakaalustatud järjestuses mõjuvad müütilise jutustusena ja füüsilise plaadi bukleti illustratsioonid (samuti Väljaotsa joonistatud) muudavad narratiivi veel täiuslikumaks.

„Lennu” ja „Õietee” akordika ning meditatiivsus paotavad korraks värava Aphex Twini „Selected Ambient Works Volume II” meeleoludesse. Mainitud plaati inspireeris kirgaste unenägude nägemine (lucid dreaming) ning ka „Hundinuiaõie” karakter käib minu jaoks teadveloleku ja unenäolise peent piiri mööda. Olgugi et album ilmus juba kevadel, sobib ta oma mõtliku olemusega nagu valatult ka sügiskaamosesse. Teist taolist autorilugudega väikekandleplaati kodumaistelt muusikutelt siia kõrvale panna ei olegi. Eva Väljaots jätab hundinuiapuhma äärde suured ja väga ilusad kingad.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Duo Ruut – Kulla kerguseks (2021)

Duo Ruut – Kulla kerguseks (2021)

Sain hiljuti teada, et banaanil on viis külge. Sama palju lugusid on ka Duo Ruudu EPl „Kulla kerguseks”. Banaanist eristab helikandjat see, et sisu on päris ootamatu.
Hypnosis Negative – three corners (2022)

Hypnosis Negative – three corners (2022)

Eesti-kanada duo Hypnosis Negative andis sel suvel välja digitaalse albumi „three corners”, mis paigutab kuulaja pärimusliku tantsumuusika elava ja põleva triangli keskele.
Lonitseera – Tapeet (2022)

Lonitseera – Tapeet (2022)

„Alguses oli klaver, pärast oli luule. Või vahet polegi,” tutvustab end Lonitseera, laulja-laulukirjutaja projektist välja kasvanud ansambel, kes on jõudnud kuulajateni oma debüütalbumiga „Tapeet”.
Müürileht