ERSO lõpetab oma 91. kontserdihooaja 18.–24. maini toimuva Kristjan Järvi kureeritud festivaliga „Practical Spirituality”.

Víkingur Ólafsson. Foto: Ari Magg

Víkingur Ólafsson. Foto: Ari Magg

Publikut ootab lisaks sümfoonilisele muusikale ka koori, elektroonikat ja videoinstallatsioone hõlmav muusikaetendus, Islandi ja Eesti muusikat ühendav kammerkontsert, kinolinastus, meditatsioonid ja pop-up kontserdid.

„Practical Spirituality” ühendab omavahel tänapäevase ja klassikalise helikeele. Esmakordselt jõuavad Eestisse Islandi pianist Víkingur Ólafsson ning Saksa helilooja, produtsent, arranžeerija ja elektronmuusik Sven Helbig.

Festival algab 18. mail sümfooniakontserdiga „Century Rolls”, kus kontserdi nimiteose, John Adamsi klaverikontserdi esitab Islandi pianist Víkingur Ólafsson. Kõlab ka Max Richteri ja Richard Straussi looming.

Laupäeval, 19. mail kell 18 on publik oodatud mitte kontsertsaali, vaid hoopis kinosse Sõprus, kus toimub filmi „Mao embus” linastus (rež. Ciro Guerra). Film jutustab hüpnotiseeriva loo inimesest, loodusest ja kolonialismi hävitavast jõust ning viib vaataja otse Amazonase troopilisse südamesse.

Pühapäeval, 20. mail jätkub festival kammermuusika võtmes kontserdiga „From Ice to Est”. Lavale astuvad koos Víkingur Ólafssoniga ERSO kontsertmeister Triin Ruubel, tšellorühma kontsertmeister Theodor Sink ja klarnetirühma kontsertmeister Signe Sõmer. Kõlab Arvo Pärdi ja Islandi heliloojate looming. Enne kontserti, kell 18 oodatakse festivali külalisi muusikalisele meditatsioonile, mis annab võimaluse õppida muusikat kuulama rohkem kohal olles, nii et mistahes kontserdil viibimine muutuks veelgi suuremaks elamuseks ja naudinguks. Meditatsiooni viib läbi ERSO viiuldaja ja kundalini jooga õpetaja Miina Laanesaar.

Esmaspäeval, 21. mail kell 18 toimub pop-up kontsert Telliskivi Reval Cafes, kus ERSO keelpillikvarteti ja Sven Helbigi esituses kõlavad Helbigi paariminutilised „Taskusümfooniad”, mis tulevad paar päeva hiljem Estonia kontserdisaalis ettekandele suure sümfooniaorkestri esituses. 22. mail dirigeerib Kristjan Järvi Kultuurikatlas Sven Helbigi teost koorile ja elektroonikale, mis kannab pealkirja „I Eat the Sun and Drink the Rain” ning tegeleb inimeste ja looduse vaheliste suhetega, kulmineerudes masinate ajastu lõpuga.

Festival „Practical Spirituality” lõppeb 24. mail sümfooniakontserdiga „Ring”, mille kavas on kõrvuti Helbigi looming ja Richard Wagneri sümfooniline seiklus „Nibelungide sõrmus”.

Tutvu festivali kavaga lähemalt siin.