Artishoki Biennaal on jõudnud poole peale. Täna, 12. oktoobri õhtul kell 18 algab NO99 kammersaalis Flo Kasearu performance „Privaatsuse sooviavalduse ilmestamine”, kus Pärnu naiste tugikeskuse liikmed loevad ette enda lähisuhtevägivalla juhtumeid kohtutoimikutest. Nagu ikka, on samal ajal üleval kümne kriitiku tekstid sama õhtu teosest. Siinkohal avaldame Kaarin Kiviräha oma, mida võib õhtul teiste tekstide kõrval lugeda.

Pärnu Naiste Tugikeskuse liikmed. Foto: Flo Kasearu

Pärnu Naiste Tugikeskuse liikmed. Foto: Flo Kasearu

/Teater NO99 kohvik sulnil lõunaajal. Ennäe, kas pole see mitte Eero Epner ise, kes baarileti taga tagasihoidlikult päevasuppi pugib? Kõrvallauas joob tuntud kultuurikriitik kohvi kellegi tantsukunstnikuga. Ja neist edasi on lõunale tulnud kaks täisvormis kaitseministeeriumi ametnikku. Ma tellin päevapakkumise tatrasalati grillitud juurviljade ja pastinaagi-peedipüreega. Keegi ülikonnas mees, tõenäoliselt mõnest lähedalasuvast advokaadibüroost, lõikab lahti musta leiba. Õhkkond on nii loominguline, nii mõnusalt vaba. Kõik tahavad olla osa Teater NO99 kultuursest atmosfäärist, sõita ilma käikudeta jalgratastega, käia teatris ja juua punast veini. Ma näpin vahelduseks laua peale asetatud väikest teatri infovoldikut. Kvaliteetne paber, mustvalge kujundus. Lihtsad sõnad. Väljamüüdud etendused. Ühiskondlikele valupunktidele osutamine. Loen üle rea etenduse tutvustusi./

NO01 Kohus

KASEARU / PÄRNU NAISTE TUGIKESKUS

„Naine tõi kuuldavale summutatud oige, kuid reageerida ta ei jõudnud. Jed virutas talle jõulise lõuahaagi, millele järgnes kiire käelöökide seeria. Hotelli jõudes märkas Jed, et see vägivallastseen oli temasse energiat süstinud.”

Michel Houellebecq

Flo Kasearu on toonud teatrilavale vägivallaohvrid. Päris naised. Emad. Õed. Tütred. Alluvad. Ülemused.
Nad loovad lavale üheks õhtuks kohtusaali. Kohtulik kantseliit muutub inimlikuks läbielamiseks.
Päris elu valatakse bürokraatlikku kõnepruuki. Vaikuses, kus oodatakse kohtuotsust, sünnib maailm,
kus vägivallale päriselt ka pole õigustust. Ja vägivallatsejatel ei ole ohvri üle võimu. Kus ei ole võimalik
öelda, et ohver ilmselt näägutas liiga palju ja oli selles ju tegelikult ikka mingis mõttes natukene ise
süüdi. Kus mitte ainult vägivaldsed avaliku elu tegelased ei pea oma koha pealt tagasi astuma, vaid
ükski vägivallatseja ei saagi olla juhtival kohal. Kus poliitikud ei pea asuma moraalimajakaks, sest
vägivaldne inimene saab ise oma veast aru. Kus isegi Rein Raud ei pea sõna võtma. Kus tegelikult keegi ei
peagi kedagi lööma.

Kus sünnib Teater NO99 unistuste lavastus.

NB! Aktsioon toimub Teater NO99s ainult ühel õhtul.
NBB! Laval ei toimu ühtegi vägistamist. Piletit ostes olete sellega nõustunud ja sellekohase kaebuse alusel piletiraha tagasi ei maksta.
NBBB! Rasmus Kaljujärve paljas ülakeha etenduses ei osale.

Performance’ile järgneb kell 20 vestlus Flo Kasearuga. Vaata Artishoki Biennaali kava festivali kodulehelt ja osalejate videosid Facebookist.