Läinud nädalal ilmutas väikeplaadifirma Frotee oma viienda helikandja, milleks on Jaak Jürissoni kuue looga instrumentaaltsükkel. Limiteeritud tiraažiga vinüülplaadile saanud lood jõudsid salvestussessioonilt välja harva, kontsertidel ei esitanud Jürisson neid kunagi.

Jaak Jürisson. Foto: Toomas Tuul

Jaak Jürisson. Foto: Toomas Tuul

Jaak Jürisson (sünd. 1956) lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli 1974. aastal, pärast mida asus edasi õppima Tallinna Konservatooriumisse, mille lõpetas kompositsiooni erialal 1979. Jürisson kuulus 1980ndatel mitme popansambli koosseisu laulja ja klahvpillimängijana. 1980-83 oli ta poolnaljaansambli Kontor liige ja 1985. aastal liitus ta popdiskoansambliga Monitor. Mõlemal ansamblil ilmus 7-tolline singel, millel Jürisson osaleb nii muusiku kui ka heliloojana. Lisaks ilmus tal 1984. aastal nelja looga soolosingel, millel esitab endakirjutatud laule koos oma aja parimate Eesti muusikutega. Vinüülplaatidele jõudis ka tema koostöö lauljatar Silvi Vraidiga, Jürissoni instrumentaalloomingut seni aga ei avaldatud.

Jürissoni esituses said 1980ndatel tuntuks mitu pophitti, nende seas „Veskimees”. Hiljem ta laulmisega enam ei tegelenud, kuigi jäi edasi muusiku ameti juurde. Viimastel aastatel on Jaak Jürisson nautinud muusika kirjutamist teatrilavastustele ja mängufilmidele.

Värskel vinüülplaadil avaldatud lood on salvestatud Eesti Raadio stuudios arhiivimaterjalide põhjal 1990. aastal. Autor ise jääb palade meenutamisel napisõnaliseks. Salvestamise ajendiks märgib, et oli just saanud uue süntesaatori ning soovist seda ruttu katsetada lindistas sellega mõned lood – suuremat ambitsiooni nendega polnud. Lood jõudsid salvestussessioonilt välja harva, kontsertidel ta neid ei esitanud. Alles kolm aastat hiljem kasutati sellelt sessioonilt nelja lugu, kui Jürisson osales Eesti Televisiooni saates „Ahvatlev ettepanek”, esitades neid „laivis” fonogrammi taustal.

Väikeplaadifirma Frotee eesmärgiks on plaadile panna seni avaldamata popmuusikat Eesti lähiajaloost. Baltikumi baleaariliste rütmide otsinguil huvitub Frotee diskost, soulist, fusion’ist, yacht rock’ist, džässist, idealpop’ist, reggae’st, psych-pop’ist ja paljust muust.