Müürilehe ja ;paranoia kirjastuse koostööveerg võtab seekord ette rännaku fugistiga uuest aspektist – kas fuuga võib olla hoopis pühasus?

FUUGA

Fuuga on väga harva esinev dissotsiatiivse häire vorm, mis võib kesta tundide, aga erandjuhtudel ka kuude kaupa. Seisundiga kaasnevad mälukaotus ja rändamine nii juhuslikes kui ka juba tuntud ja emotsionaalselt olulistes paikades. Seejuures võib inimesel tekkida fuugaseisundi ajaks täiesti uus identiteet, kuid ta käitumine võib näida asjasse pühendamata isikule täiesti normaalne, kuna säilib elementaarne enese eest hoolitsemise võime (söömine, pesemine) ning suutelisus võõraste inimestega lihtsaid sotsiaalseid suhteid luua (näiteks osta kütust, bussipileteid või küsida teed). Pärast fuugast väljumist taastuvad küll sellele eelnenud mälestused, kuid ei pruugita mäletada midagi fuugaseisundis viibimise ajast. Fuugaseisundile võivad järgneda depressioon ning süü-, ebamugavus- ja leinatunne.


Äkki see fuuga oli sellepärast, et ma olin enne vangis. Äkki tugevate ravimite järelmõjude tõttu. Nostalgiast ei usu, sest ma vist ei ole siin varem viibinud.

See fuuga algas hoopis Tallinnast. Õigemini selle piirilt. Kuid tõuge tuli väljastpoolt. Vähemalt ei ole ma fugist. Tõuge tuli, kui jäin üksi, härra tallinlane arvas, et ma näen naeruväärne välja, što eto takoje. See kõik võis ka olla sotsiopaadi manipulatsioon. Mõelda, et need koletised inimesi hulluks suudavad ajada, kuivõrd fugistid on siiski vaimuhäirega, on huhhuhhuu, kuna nad ise hullud on. Hull, kes võtab terve inimese ja ta katki teeb.

Fuugas olin võimeline 20 km piki raudteed kõndima. Enam ma ei ole. Sest selleks on vaja kas fuugat või sihti. Või hulkumist. Fuuga aga näeb selline psühhoosi moodi välja. Noh, et kõik sädeleb ja, siuke nagu, noh, laksu all oleks ja mingi fun on ka veits ja jalutamine on kasulik, mälutus, no kellele seda mälu ikka, ülehinnatud. Ostsin ühe alkoholivaba Baltica, täielik jälkus. Teine hetk taas, jälle täpselt samas kohas ehk suvalisel ülesküntud põllul. Mida ma seal teen? See on saladus!

Fuuga harrastajaid peaks nimetama fuugideks. Äkki Forrest Gump oli ka fuugas, kui ta aastaid jooksis. Kuid sellest aspektist peaks fuugi järgijaid koguma. Tema seosetud teod on kummardamist väärt. See porisel maanteel jõlkumine paneb lihtsalt imetlema. Muidu ei pane halli kogu tähelegi maantee ääres, isegi kui see sa ise oled, kuid fuugi puhul peatuvad autod, bussid, mis on inimesi täis, ümberkaudsed elanikud kogunevad ning tekib ajutine liikuv palveplats. Eriti! kuna fuugi oma plaanidest ei teavita, näikse see iseäranis salapärane, sest kindlasti on siis midagi varjatud, selle taga peitub suur tarkus. Inimesed, järgijad saavad isegi teada, kus fuugi elab, sest pärast 30 kilomeetrit läheb ta koju tagasi. Seal nad siis passivad. Kuid hommikul väljub majast hoopis teise olekuga asjalik inimolend, kel kindel siht silmis ja kõnnakus. Noh jah, ega see ilmutusfuuga saagi nii igapäevane olla. Andkem fuugile puhkust, küll tekib järgmine pühasus; kõik kohad tuleb ära tähistada – või teha sait, kus kõikide fuugide rännakud on ära märgitud. See küntud porine muld oli kindlasti püha, seal järgmine suvi oli palju kõrgem kasv.

Fugismil on mitmeid süsteeme. Üks koolkond arvab, et see on isetekkiv: fuugi asub rühkima, sööb midagi, kõnnib mööda teed, läheb koju ja käib hiljem duši all. Teine koolkond käsitleb fuugisid, kellel on olnud õpetaja. Õpetaja ise suure tõenäosusega fuugi olla ei saa, kuid osutusmeetodit kasutades saab ta vormida tavainimesest fuugi. See on küll aeganõudvam, kuid see-eest kontrollitavam ehk etteplaneeritavam, kuna iseteke on liigennustamatu. See, millele õpetaja osutab, jääb õpetaja suureks saladuseks.

Kui fuugil tekib soov oma seisus lõpetada, tuleb konsulteerida õpetajaga. Ehk teisisõnu, kui fuugi tahab ameti maha panna, tasub rääkida ülemusega. Fuugatöö katkestamisel hüvitist ei maksta. Lisaks ei ole õpetaja ise fugist, seetõttu ei saaks ta täpseid summasid üldse kompuutril kokku lüüagi. Siinkohal on tekkinud vastakaid argumente selle koolkonna fugismis. Tuliseid arutelusid. Kas see üldse on õige filosoofiakoolkond, kui naturaalselt kumbki tegelikkuses fuugi ei ole.

Tänapäeva seisukohtadeks on, et universum algas suure pauguga, globaalne soojenemine on kindlasti inimeste käppade töö, maailma kuulsaim inimene on Mickey Mouse ning fugismi teine koolkond ei ole legitiimne.