Kumus avati eile kahe legendaarse kunstniku duubelnäitus „Kodus ja võõrsil. Raymond Pettibon: Ameerika unelmas elades. Marko Mäetamm: Tunne end nagu kodus”.

Foto: Janis Kokk

Foto: Janis Kokk

Ameerikas koomiksilike teksti ja pilti kombineerivate joonistustega tuntuks saanud Raymond Pettibon, kelle looming leidis kuulsuse eel kasutust tema vanema venna Greg Ginni hardcore-punkbändi Black Flagi plaadikaantel, tuli näituse avamisele koos oma vanaonu Otto Petersiga. Otto Peters, kellele näitus on pühendatud, veetis Teise maailmasõja soomepoisina Norilski vangilaagris ning seob Pettiboni vereliini pidi Eestiga.

Kui Pettibon annab oma tundeid edasi graafiliste lehtede ja joonistustega, siis Marko Mäetamme perekonnateemalised installatsioonid loovad esmapilgul suurema šokiefekti. Mäetamm on loonud oma autoportreed inimesekujuliste skulptuuridena, pea ahjus või linnupuuri kägardunult, mida ümbritsevad seinasuurused koomiksid aastakümnetepikkuse abielu dialoogidest. Mäetamme näitusesaalist leiame ka video, mis on peidetud pisikesse pimedasse ruumi töönimetusega „pornotuba” ning saalinurgast saab sisse ronida üleni punasesse auhinnakarikate riidekappi.

Näitus „Kodus ja võõrsil. Raymond Pettibon: Ameerika unelmas elades. Marko Mäetamm: Tunne end nagu kodus” jääb Kumu 5. korrusel avatuks 13. septembrini.

Fotod: Janis Kokk