Reedest, 29. maist on Kumu kaasaegse kunsti galeriis avatud legendaarse USA kunstniku Raymond Pettiboni ja Eestis samavõrd legendaarse kunstniku Marko Mäetamme paarisnäitus pealkirjaga „Kodus ja võõrsil. Raymond Pettibon: Ameerika unelmas elades. Marko Mäetamm: Tunne end nagu kodus”.

Autor: Raymond Pettibon (1982)

Autor: Raymond Pettibon (1982)

Raymond Pettibon on USA kunstnik, kelle töid on eksponeeritud kogu maailmas. Pettiboni ema oli eestlane, kes lahkus Eestist Teise maailmasõja ajal ning lõi USAs perekonna, mille kahest esindajast, Raymond Pettibonist ja viimase punkbändiga Black Flag tuntuks saanud vennast Greg Ginnist said silmapaistvad tegelased USA kultuuriväljal.

Marko Mäetamm on eestlane, samuti rahvusvaheliselt tegus kunstnik, kes on suisa kahel korral esindanud Eestit Veneetsia biennaalil: 2003. aastal osana kunstnikeduost John Smith (koos Kaido Olega) projektis „Marko und Kaido” ja 2007. aastal personaalnäitusega „Loser’s Paradise”.

Mõlemad kunstnikud kasutavad nii joonistust kui teksti ning tegelevad oma loomingus kumbki omal moel kodu mõistega 21. sajandil. Raymond Pettibon on Kumu näituse jaoks loonud tosinkond kunstiteost. Need kajastavad pingeid maailmas, mis ei ole siiani harjunud kahe suure vastasleeri kadumisest alles jäänud tühjusega. Marko Mäetamme loomingut on näituse kuraator Alistair Hicks kirjeldanud järgmiselt: „On peaaegu võimatu tema tegelaste ja lugudega mitte samastuda. Nad on ühtaegu pärit nii tema enda kui ka meie kodust. Osava näitekirjanikuna on ta publiku nii edukalt mitteuskumisest loobuma pannud, et tegelaste loomisel teeme suurema töö ise ära. Kunstnik annab meile küll vihjeid ja nõu, kuid tegemist on tema ja meie koostöös sündiva performance’iga. Nagu Pettibongi, ei ole Mäetamm valmis kasutama kas ainult kujutisi või ainult teksti.”

Näitus „Kodus ja võõrsil. Raymond Pettibon: Ameerika unelmas elades. Marko Mäetamm: Tunne end nagu kodus” jääb avatuks kuni 13. septembrini.

Liitu näitusepublikuga Facebookis.