Moe-maikuu avas 9. mail Tartus toimunud Mood-Performance-Tants, kus põhiliselt Tartu Kõrgemas Kunstikoolis sirguvad noored moeloojad esitlesid tantsijate ja sõpradest modellide abiga oma värskeid kollektsioone. Lavastaja Jaan Ulst pani oma teatrilavadel kogenud koreograafi käega sadakond rõivakandjat mööda Tartu Tervishoiu Kõrgkooli kahekorruselist aatriumit kõndima nii, et vaatajad nägid esinemist kolmelt lavalt.

Foto: Patrik Tamm

Foto: Patrik Tamm

Iga kollektsiooni esitles erineva iseloomu ja lavalise liikumisega karakterite seltskond, kelle seas oli nii valgeisse nahkribadesse riietatud futu-viikingeid (Anni ja Jane Ansmann, „Dermathrophy”, MPT sponsorite lemmik) kui malbeid hall-musti kudumeid kandvaid Vanemuise professionaalseid tantsijaid (Eva-Liisa Kubinyi „Sudum”). MPT publik valis oma lemmikuks Tauri Västriku kollektsiooni „How Many Levels Do You Need?”, mida esitlesid kollase-sinise-mustakirjude väljapeetuse ja lapselikkuse piiril rõivastega ning plastikust prille kandvad mängupüstolitega mööda lava turnivad poisid.

Ent võitsid mehed – MPTlt saadeti ERKI Moeshow’le Vootele Vaheri ja Jaan Škerini kollektsioon „44”, kus Vaheri loodud vanadest kardinatest õmmeldud dändikostüüme ehtisid Škerini metallist seljaplaadid, kandjateks irvakil muige ja pilukil silmadega ei kedagi usaldavad härrasmehed, kes olid justkui otse suitsusest salongist viskiklaasi tagant tõusnud, et üksteisega arveid klaarida.

MPT erilisus seisneb etenduse performatiivsuses. It’s not your ordinary runway show, kus modellid apaatsete ilmetega sirgjooneliselt edasi-tagasi kappavad, vaid modellid on pandud mängima, tantsima, mõnel juhul siiski ka kappama või meditatiivselt ja rahumeelselt oma teed kõndima.

Fotod: Patrik Tamm