Kolmapäeval, 8. märtsil saab avapaugu feminismile, inimõigustele, vähemuste hääle kuuldavaletoomisele ja aktivistlikule isetegemisrõõmule pühendatud festival.

Elli Kalju ja Kristiina Raud selleaastast LadyFesti korraldamas. Foto:  Karin Kaljuläte, Ekspress Meedia

Elli Kalju ja Kristiina Raud selleaastast LadyFesti korraldamas. Foto: Karin Kaljuläte, Ekspress Meedia

Roosasädelev naistepäevateemaline avapidu toimub artist-run-space’is Kraam, kus on kogu festivali vältel avatud ka tasuta asjade pood. Avapeo kavas on nii Spice Mouse’i kui ka Twisted Dance Company ülesastumine ning samal ajal avatakse Mai Söödi ja Tiina Söödi sarmist, identiteedist ja eneseväljendusest kõnelev fotonäitus „Heli riided”.

Neljapäeval, 9. märtsil avatakse festivalil Annika Haasi näitus „Appi, kiilakas naine!”, kus kiilaspäisusega kaasnevat omal nahal proovinud fotokunstnik on palunud oma portreteeritutel jutustada üks positiivne ja üks negatiivne lugu seoses oma kiilaspäisusega.

Kirjandushuvilised saavad neljapäeval koguneda Kelmi, kus toimub Viimase Neljapäeva luuleõhtu ning lava on valla inimestele, kes identifitseerivad ennast naisena, soobinaaria välisena või osana LGBTQIA+ kogukonnast.

LadyFestil toimub ka mitu loengut. Neljapäeval räägitakse Rahvusraamatukogus Eesti esimesest naisõiguslasest Lilli Suburgist. Reedel annab soome aktivist Ruka Toivonen Kelmis lühikese võimuajaloo ülevaate soost, seksuaalsusst ja riigist, kus nii mineviku- kui olevikunäited aitavad mõista inimkeha/subjekti ja selle (re)produktiivsuse soolist, seksualiseeritud ja rassilist iseloomu. Raamatupoes Püänt arutatakse reedel Transnational Queer Undergroundi juhtimisel selle üle, mida saab kunst/kultuur/aktivism teha queer-kogukonna jaoks ja vastupidi. Töötoas räägib TQU asutaja Verena queer-vastupanu ajaloost ning tutvustab kunstiprojekti The Gallery Project. Samal ajal räägivad Kelmis Valgevene aktivistid Sveta ja Sasha queer-kogukonna olukorrast Valgevenes ning soo, seksuaalsuse ja identiteedi projektist MAKEOUT, mis võitleb Valgevenes feminismi eest ja diskrimineerimise vastu. Kel õhtu varem, neljapäeval queer-punki kontserdil Ülase12s peost veel küll ei saanud, saab reede õhtul minna Kelmi, kus esinevad riot grrl punkbänd Razor Cunts, kodumaine duo Hannaliisa Uusma ja Brigitta Davidjants a.k.a. HUNT ja mängukonsoolihelisid electro breakbeat’iks põimiv Murrrlo.

Laupäeval tehakse huvilistele selgeks BDSMi alused ning õhtul saab Ülase12s vaadata Marit Östbergi pornofilmi „Authority” ja Luke Woodwardi San Francisco LGBT-filmifestivalil linastunud „Tour de Pantsi”. Filmiõhtu vestlusteemadeks on seksuaalsus, queer-kehad ja -vajadused, mittenormatiivsete kehade nähtavus jne. Samal ööl tantsitakse eha koiduks Helikopteris BÄM!-i roosipeol, mille miljöö saab olema naiselik ja sensuaalne, viies sind õrnalt kõrgustesse, kust saad õrritava eelmängu, suure O ja pehme kaisutuse kõik ühest kohast, lubavad korraldajad.

Pühapäeval saab käed valgeks teha kleepsude meisterdamise töötoas ja koduse rattahoolduse õppetunnis ning festival lõppeb vegan-õhtusöögiga Ülase12s.

Tutvu kogu programmiga LadyFesti kodulehel.

Loe Feministeeriumist ka Nele Laose intervjuud festivali korraldajate Kristiina Raua ja Elli Kaljuga.