Ida muusika festival Orient toob tänasest kuni 4. juunini Vabale Lavale orientaalseid helihoovusi, mis meie suves ehk eriti eksootiliselt ja sulnilt kõlavad.

Derviš Serap Yilmaz, kes astub 2. juunil üles Vabal Laval ja 3. juunil Kuressaare kultuurikeskuses. Foto: ERP Music

Derviš Serap Yilmaz, kes astub 2. juunil üles Vabal Laval ja 3. juunil Kuressaare kultuurikeskuses. Foto: ERP Music

Üheks põnevaimaks etteasteks võib pidada 2. juunil Tallinnas ja 3. juunil Kuressaares etenduvat pöörleva naisderviši tantsu – täielikult meeste pärusmaal oleva usulisse ekstaasi viiva tantsu etendamine naise poolt on enamikes Araabiamaades keelatud. Visuaalselt efektne mitmekihilise laia seelikuga derviši tants on islami müstilise usulahu sufide religioosne riitus. Keerutades ühe koha peal saavutatakse läbi tantsu ühendus jumalaga.

Kuigi islam õpetab, et Jumala ees on nii naine kui mees võrdsed, on juba algusest peale keelatud naistel derviši tantsu esitada. Alles kümmekond aastat tagasi lubati esimestel naistel seda usurituaali väljendust esitada ning sedagi ainult läänelikumates Araabia suurlinnades.

Selleaastane Orient hõlmab muusika-, tantsu- ja rituaalipärle Sahara kõrbealadelt kuni Mongoolia steppideni välja ning 25. juubeliaastat tähistav festival on võtnud sel korral erilise tähelepanu alla just araabia kultuurid. Läbi Aafrika, Lähis-Ida ja Aasia kulgevad karavanide iidsed teed toovad Vabale Lavale ühtekokku seitse etendust, neist kolme riigi – Tuneesia, Mongoolia ja Türkmenistani – artistid külastavad Eestit esimest korda.

Lisaks kõigele on festivali ajal avatud eksootiliste maitsete ja värvidega idamaine basaar ja Vaba Lava saalis on üleval Anna Litvinova maalide näitus „Maroko vibratsioonid”. Täpse kava ning muu olulise leiab festivali kodulehelt.