Ajavahemikul 30. mai kuni 3. juuni toimub Viljandi galeriis Supersonicum heli-performance’ite festival Detune. Helisid püütakse kinni salapärastest raadiojaamadest, pekstakse välja mateeriast, piinatakse pillidest, progetakse kokku mikroskeemide maastikelt, silitatakse maha lintidelt ja vibreeritakse lahti häälepaeltest!

Andrus Aaslaid. Foto: press

Andrus Aaslaid. Foto: press

Festivali esimesel päeval tuleb esitamisele Andrus Aaslaidi ja Tencu „UVB 76”. UVB 76 on müstiline lühilainesagedusel töötav salastatud raadiojaam Venemaal, mis on signaale edastanud juba alates sügavast nõukogude ajast. Signaale on uuritud raadiamatööride poolt üle maailma, kuid jaama funktsioon on endiselt ebaselge. Andrus Aaslaid kasutab reaalajas UVB 76 poolt edastatavaid signaale heliperformance’i kompositsioonide aluspõhjana. Visuaalide eest hoolitseb Tencu.

Kolmapäeval, 31. mail saab oma teosega „Pathways” sõna Shawn Pinchbeck. Tegemist on 4-kanalilise visuaalse muusika teosega, mis uurib selliseid teemasid nagu rajad, kulgemine, lahkumine ja kohalejõudmine, valikud ja teekond, kutsudes esile arusaamu kujutlustest, üleminekutest ja sihtidest, mida raamivad ainult inimliku kujutlusvõime piirid. „Pathways” uurib, kui kaugele suudab koormamata heliline kujutlusvõime minna.

Neljapäeval on kord installatsiooni- ja etenduskunstniku Erik Alalooga ja tema teose „Metronoomiline luupainaja” käes, mis kujutab endast vaikuse reorganiseerimist mateeria ja masinate abil.

Festivali eelviimasel päeval, 2. juunil astuvad lavale Jonas Van den Bossche (elektriline- ja naturaalkitarr/trummid/helilindid), Madis Zillmer (trummid), Villem Jahu (elektroonika) ja Rachel Kinbar (vokaal, visuaalkujundus) – rahvusvaheline eksperimentaalmuusikakollektiiv, kes helindab elavas ettekandes ameerika uuendusliku režissööri Stan Brakhage’i lühifilme, tehes seda John Cage’i „FOUR” stiilis struktureeritud improvisatsioonina. Lisaks kuuleb samal õhtul Prantsusmaalt pärit muusiku Antezi teost „Continuum”.

Viimasena tuleb laupäeval, 3. juunil esitamisele Viljandis tegutseva audiovisuaalse- ja etenduskunstile orienteeritud projektide genereerimise ja esitamise kollektiivi FAKT (Judith Parts, Jari Matsi, Kenn-Eerik Kannike, Riho Luhter, Johannes Ahun, Mari Meentalo, Mikk-Mait Kivi) viis erinevat tööd, mille hulgas objektiteater, installatsioon, elektrooniline heli-performance ja FAKTi liikmetest koosneva psy-ambient-techno-trad koosluse Oopus live.

Rohkem infot esinejate ja festivali kohta leiad siit.