56. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni konkursi võitis eesti kunstniku Jaanus Samma ja itaalia kuraatori Eugenio Viola projekt „NSFW. Ajaloo sügavikust”.

Jaanus Samma. Foto: Piia Ruber

Jaanus Samma. Foto: Piia Ruber

Žürii sõnul on tegemist esteetiliselt ja dramaturgiliselt tervikliku, erinevaid meediume ühendava installatsiooniga, mis annab uue vaatenurga lähiajaloo sündmustele ning püstitab seejuures küsimusi võimust, vägivallast, tagakiusamisest ja üksikisiku jõuetusest karmides inimõigusi piiravates poliitilistes režiimides.

Projekt on Samma 2013. aastal Köler Prize’i publiku- ja žüriipreemia pälvinud projekti „Esimees” edasiarendus, mis jätkab kunstniku viimaste aastate uurimust nõukogude perioodi geikultuurist ja seda mõjutanud ühiskondlikest oludest. Näituse keskmes on 1950. aastate edukas kolhoosiesimees, kes homoseksuaalse suhte eest pooleteiseks aastaks vangilaagrisse saadeti. Näitus saab olema teatri elementidega fiktiivne installatsioon, mis tõukub kohtumaterjalidest ja Esimehe saatusest, kellest pärast oma ühiskondliku positsiooni ja perekonna kaotamist sai üks nõukogude Eesti nähtamatu geikogukonna legendaarseid figuure.

Valik tehti 11 projekti seast žürii poolt, kuhu kuulusid Veneetsia biennaali Eesti paviljoni komissar Maria Arusoo, Walesi MOSTYN kunstikeskuse direktor Alfredo Cramerotti, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse nõukogu liikmed Rael Artel, Sirje Helme, Andres Kurg ja Kaido Ole, World Expo Milano 2015 Eesti esinduse projektijuht Andres Kask ning kultuuriministeeriumi kunstinõunik Maria-Kristiina Soomre. Žürii hindas lisaks projekti kõrgele kunstilisele tasemele äärmiselt intelligentset, päevakohast, diskreetset ja mitmekülgset teemapüstitust.

Jaanus Samma (1982) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias graafikat ja õpib hetkel EKA doktoriõppes kunsti ja disaini. Ta on osalenud mitmetel grupinäitustel ja korraldanud isiknäitusi Eestis ja rahvusvaheliselt alates 2005. aastast. Jaanus Sammast saab lisaks teada ETV2 saatest „Meie aja kunst” ja kunstniku veebilehel.

Eugenio Viola (1975) on Napoli Madre muuseumi peakuraator, kes on töötanud teiste seas koos selliste maailmanimega kunstnikega nagu Marina Abramović, Teresa Margolles ja Tanja Bruguera ning tunneb hästi ka Eesti kunstielu, olles kureerinud Orlani näituse Tallinna Kunstihoones 2008. aastal ja 2013. aastal EKKM-is Mark Raidpere isiknäituse. Viola oli möödunud aastal ka Köler Prize’i rahvusvahelise žürii liige.

1895. aastast toimuv Veneetsia kunstibiennaal on vanim ning suurim rahvusvaheline kunstifoorum. Eesti osaleb oma paviljoniga Veneetsias alates 1997. aastast, seega on 2015. aasta paviljon järjekorras kümnes. 56. rahvusvaheline Veneetsia kunstibiennaal toimub 9.05-22.11.2015.