Kuu aja pärast, 14.–15. juulil toimub Eesti Kunstnike Liidu Muhu Kunstitalus video- ja performance’i-festival „Futu Muhu. Sada aastat. 2017“. Festivali avapäev on pühendatud performance’ile ja muusikale, teine päev videopresentatsioonidele ja publikuintervjuudele.

Festival on pühendatud ajaloole, täpsemalt 20. ja 21. sajandile, mis Kunstitalu hoonetest märkamatult mööda libisesid. Esitleme kunstnike hinnanguid aastatel 1901–2017 toimunud sündmustele, isiklikult oluliseks tunnistatud faktidele, üldistele huvipakkuvatele tendentsidele ning rahvusvahelistele arengutele. Video ja performance’i formaadis ülevaateid, väljavõtteid, tõlgendusi, uuslavastusi, ümbersõnastusi, taasesitlusi, ehk erinevaid kunstikeskseid lähenemisi möödunud aastasajale Eestis, Euroopas ja maailmas. Mida kunstnikud muudaksid, millise revolutsiooni korraldaksid? Mis tegelikult toimus 20. ja 21. sajandil, millised visioonid jäid teostamata? Need on küsimused, millele kunstnikud festivalil vastuseid otsivad.

Muhu Kunstitalu. Foto: press

Muhu Kunstitalu. Foto: press

Festivali kuraator on Tiiu Rebane ning osalevad muusikud Jimi Tenor Soomest ning Juhan Vihterpal, Woldemare ja Meelis Salujärv Eestist. Performance‘eid teevad Noolegrupp, Hannah Harkes, Mari Prekup, Meeland Sepp, Tsirkus-Kunst-Teater Põleva Kaelaga Kirjak, Taave Tuutma, Kaarel Kütas Eestist ning Jana Zatvarnicka Slovakkiast ja Project Heroina Eestist/Portugalist. Kohale kutsutakse videokunstnikud Azsacra Zarathustra ja Alexander Morozov Venemaalt, Roope Ahola ja Tuomo Kangasmaa Soomest ning Karl-Kristjan Nagel, Merle Luhaäär, Leila Lükko ja Tiiu Rebane Eestist.

​Usutavalt on EKL Muhu Kunstitalu üks Nõmmküla vanemaid talukohti ja võimalik, et siin juba orduajal Marcus Vstalle talu oli. Kunstitalu asetseb Muhu saare põhjarannikul, tänapäeva mõistes maailma äärel. Siinses vaikses rannakülas asuvas arhailises keskkonnas oleme mõtteliselt tagasi Eesti algupäras. Hoonetele märgitud aastanumbrid kinnitavad aja peatumist talus aastal 1901.

Saabudes Kunstitallu, leiate end ajamasinast, mille ette laotub infoväli, kus ei ole teavet ei modernismist ega sotsialismist, kapitalismist ega sõdadest. Siinsel pangapealsel on endiselt isandaks vaikus ning kupjaks loodus. Köler on Peterburis, kohe kohe lahkub alatiseks linna eestlastest kunstnike teine laine ning 20. sajand võtab hoogu üles…

Festival kuulub EV100 kunstiprogrammi „Sada kunstimaastikku“. Festivali jooksul valminud ja festivalil esitletud teostest on ülevaatlik näitus „Cest la Vie“ avatud Pariisis 3.–8. oktoobril 2017.

Festivali publikuinfo ja etteregistreerimine Muhu kunstitalu kodulehel.