Pühapäeval, 29. aprillil esietendub NUKU teatris lastelavastus „(p)ÖÖ”, kus publik saab koos tegelastega läbi elada seda tunnet, mida nii mõnigi meist on tundnud pimeduses, öösel üksi olles või tundmatu ees julgust kogudes.

Christin Taul ja Tiina Mölder. Foto: Indrek Rammus

Christin Taul ja Tiina Mölder. Foto: Indrek Rammus

Mis teid öö ja pimeduse teema juurde meelitas?
Pimedus hiilis ise meie juurde. Igal õhtul pärast unejuttu terendab küsimus – mis nüüd saab? Saabub öö. Hirm pimeduse ja tundmatusse mineku ees on midagi loomulikku. Tegeledes öösse mineku, pimeduse ja hirmuga pimeduse ees koduses keskkonnas, oma laste küsimustele vastates ning neid teemasid arutades, kasvas tahe oma mõtteid teistega jagada. Öö ja pimedus on universaalsed teemad, mis puudutavad nii väikest kui suurt. Tundmatu pimedus on hirmutav ja salapärane, tuttav pimedus võib olla turvaline. Tahaks ellu põnevust, samas on hirm tundmatu ees. Kellegagi koos on julgem sellele tundmatule vastu astuda.

Christin, elasid mõnda aega Lissabonis. Kuidas Eestisse naasmine kulgenud on?
Christin: Minu Eestisse tulek on otseselt seotud lavastuse „(p)ÖÖ” tööprotsessiga. Sellest tulenevalt pole ma päriselt siia kohale jõudnud. Küll aga on need kaks intensiivset kuud olnud hea sissejuhatus minu sellesuviseks Eestisse naasemiseks.

Tiina, käisid sügisel Zuga ühendatud tantsijatega Hiinas lasteetendusi andmas. Mis oli sellest reisist veidraim seik, mis sul siiani meeles on?
Tiina: Zugaga Hiinas käies pani imestama sealne teatrikultuur, mis veel vähemalt esialgu erineb meie omast. Kui seal etendus algab, siis võtab enamus inimesi (või vähemalt paljud) publiku hulgast välja mobiiltelefoni ja hakkab käimasolevat etendust salvestama – filmima ja pilti tegema. Kui meie etenduse käigus juhtus elektrikatkestus, siis tegutsesime edasi mobiilitulede valgel.

Lavastuse esietendus on pühapäeval. Kuidas viimased proovid lähevad?
Proovid on aktiivsed ja sisukad. Viimased tehnilised nokitsemised saavad nokitsetud ja täpsustavad küsimused lahti harutatud. Lavastus on elusorganism, milles me kogu meeskonnaga koos eksisteerime. Hetkel valdab hea protsessis kulgemise tunne.

Kuidas ööga toime tulla, kui und ei tule?
Öösel, kui und ei tule, siis esialgu võiks ju proovida lammaste lugemist, aga kui see ei tööta, sest lambad hüppavad liiga kiiresti või jätavad villatuuste aiavärava külge, siis soovitame lugeda unemetsa puid. Nende lugemine võib küll mõnusasse unemeeleollu viia. Aga kui see ka ei aita, võib päris metsa kondama minna ja öiseid linnuhääli kuulata või kuud uurida või lõpuks mõni raamat kätte võtta.