Müürileht kutsus homme, 25. jaanuaril lavale jõudva performatiivse installatsiooni „Kapriisid II” valguses kiirkohtingule autorid Henri Hüti ja Mihkel Ilusa.

Henri Hütt ja Mihkel Ilus kollaažil „Tapeet”. Autor: Emer Värk

Henri Hütt ja Mihkel Ilus kollaažil „Tapeet”. Autor: Emer Värk

Henri ja Mihkel, milline on teie ühine ajalugu?

Kohe tutvumise alguses (aastast 2007) hakkasime erialastel väljadel liitekohti tajuma ning enam ilma ühenduste loomiseta edasi ei saanudki. Henri tegevus on liikunud etenduskunsti suunalt installatiivsematele aladele ning Mihkli kujutava kunsti variatsioonid ajaliinile. Muudkui lepime kokku ning siis jälle lepime ära.

Olete mõlemad olnud tihti seotud Kanuti Gildi SAALi lavastustega. Kas Kanuti esindab Eestis omaette etenduskunsti koolkonda? 

Kindlasti esindab! Nullindate algusest saati on hea osa Eesti kaasaegsest (etendus)kunstist kas siit majast pärit või läbi käinud. Varem oli Kanuti Gildi SAAL etenduskunstide sünonüüm, nüüd on liigutud laiemale alale. Hindame kõrgelt, et Kanuti Gildi SAALi jaoks esimesel kohal on kunstnik.

Henri, oled pikalt olnud seotud audiovisuaalse helikunsti projektiruumi MIMstuudioga. Millist suunda sealsed etendused ja kunstnikud esindavad?

MIMstuudio esindab peamiselt müra-väljade esteetikat. Ristuvad hubane atmosfäär ning ootamatu helimuusika. Samuti seob müra temaatika laiemalt MIMprojecti liikmeid ja sarnaste huvidega kunstnikke ning performatiivseid aktsioone ootame ka oma stuudiosse. Meid külastanud artistidel on helide tekitamiseks omad salapärad ning sarnaselt kostuvaid hertse pole veel ilmnenud.

Etenduskunsti esindatust kohtab MIMstuudios võrdlemisi harva. Fantaseerime ning unistame sel teemal rohkem kui teoks teeme.

Mihkel, kas sa oled loonud uue maalikunsti formaadi?

Pigem mitte. Mu teostes segunevad suht vanamoodsad visuaalpraktikad küsimusega mida maalina defineerida praegu. Mind on rohkem huvitanud maali meediumi laiendamine. Võtta maalikogemus osadeks lahti ja siis sellest midagi uut üles ehitada. Sama loogikaga, kuidas maalidele lähenen, proovin luua ka erinevaid lavastuslikke ruume ja installatsioone.

Lisainfot „Kapriisid II” kohta leiad Kanuti Gildi SAALi kodulehelt.