Tänavuse Köler Prize Grand Prix (preemiafondiga 5000 eurot) laureaat on Jaanus Samma, kes kordas möödunudaastase peapreemia laureaadi Flo Kasearu supersaavutust, võites ühtlasi ka publikupreemia (1000 eurot). Selleaastased nominendid olid lisaks Sammale Kristina Norman, Triin Tamm, Karel Koplimets ja Paul Kuimet.

Žürii sõnastas oma põhjendused järgmiselt: „Auhind läheb Jaanus Sammale hooliva ja hingestatud teemakäsitluse, intellektuaalse uurimuse ja kunstilise praktika tervikliku ühendamise ning kütkestava kujundiloome ja eelkõige sellest sügavamale jõudmise eest. Samma tuletab meile jätkuvalt meelde, et kunst seisab ühiskonnas erinevuste jätkuva võimalikkuse eest. Tema looming avab isikupäraselt ja põhjalikult avaliku välja ning homoseksuaalsuse muutuvaid suhteid. Oma viimases teoses julgustab ta meid ümber mõtestama enese üle kontrolli taastamise mõistet.”

Jaanus Samma „ooper „Esimees”” Köler Prize 2013. nominentide näitusel. Foto: EKKM

Jaanus Samma „ooper „Esimees”” Köler Prize 2013. nominentide näitusel. Foto: EKKM

Žüriisse kuulusid: Kunsthalle Lissabon direktor Luis Silva, Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuse kuraator Virginia Januskeviciute, HIAPi kuraator ning platvormi „Perpetuum Mobile” asutaja Marita Muukonen Helsinkist, Napoli Donna Regina Kaasaegse Kunsti Muuseumi kuraator Eugenio Viola ning Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi kunstinõunik ning endine Kumu kunstimuuseumi kuraator Maria-Kristiina Soomre.

Köler Prize’i antakse välja 2011. aastast ning selle eesmärk on populariseerida kaasaegset kunsti ning tõsta esile kohalikul kunstiväljal olulisi kunstnikke ja rühmitusi. Igal aastal nomineeritakse Köler Prize’ile viimase kolme aasta loomingu põhjal viis eesti päritolu või Eestis alaliselt resideerivat kunstnikku või kunstirühmitust. Köler Prize’i võitis 2011. aastal skulptor Jevgeni Zolotko ning möödunud aastal pälvis preemia videokunstnik Flo Kasearu.

Köler Prize nominentide näitust on võimalik Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis vaadata veel 16. juunini. Vaata lähemalt EKKM’i kodulehelt.