21. mail toimub Tallinna galeriides kolmandat korda spetsiaalse programmi ja pikendatud avamisaegadega galeriiõhtu Tallinna Teisipäev. Ühisavamiste üritust koordineerib Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK) ning pealinna galeriidest osalevad seekord Haus, Hobusepea, Tam, Eesti Kunstiakadeemia (EKA), Temnikova & Kasela ja Vaal galerii.

Kell 16.00 kuni 20.00 õhtul toimuvad galeriides avamised, projektide esitlused ja vestlusringid ning enamikes galeriides on kohal kunstnikud, et tutvustada huvilistele oma teoseid. Tam Galerii esitleb fotokunstniku Peeter Toominga mälestusnäitust „Siin ma olen”, mis koosneb 1970. ja 1980. aastatel pildistatud ja ilmutatud mustvalgetest originaalteostest. Galeriis toimub kell 16.00 Toominga filmiõhtu ja vestlusring „Fotokunst 70-80ndatel ja tänapäeval“. Haus Galeriis on avatud Kristi Tammiku näitus „Inimloom”, kus on eksponeeritud mütoloogilise alatooniga suureformaadilised kompositsioonid inimfiguuridest ja hobustest. Hobusepea galeriis on avatud Lilli-Krõõt Repnau Ida-Euroopa kiirele arengule keskenduv näitus „Samal ajal Eestis”, mis laenab oma nime Eestit reklaamivalt brožüürilt. EKA-G esitleb Liisa Kruusmägi ja Liisi Küla ühisnäitust „Me oleme lähedal ärkamisele kui näeme unes, et näeme unes”, mis püüab tõlgendada unenägusid ja nende nägemisi. Näitusel toimub kell 18.30 kunstnikega vestlusring, mida juhib galerii kuraator Gregor Taul. Temnikova & Kasela galeriis avatakse kell 19.00 Londonis baseeruva kunstniku Merlin Carpenteri kuulsast Burberry ruudumustrist tõukuv tarbimiskriitiline näitus „Kogu võim tehasekauplustele”. Vaal galeriis on avatud Juss Piho näitus „Üleminekud”. Tallinna Teisipäeva raames näeb ka Kopenhaagenis baseeruva taani kunstniku ja kuraatori Mikkel Carli installatsiooni „Uued maalid parkivate autode tuledes”.

Mikkel Carl. „Uued maalid parkivate autode tuledes”, 2013. Esmaabitekid (kuldsed), lõuendiraamid, autod. Foto: Mikkel Carl

Mikkel Carl. „Uued maalid parkivate autode tuledes”, 2013. Esmaabitekid (kuldsed), lõuendiraamid, autod. Foto: Mikkel Carl

Mikkel Carli praktika keskmes on keele ja tajulise kogemuse vahelised suhted ning erilises huviorbiidis igapäevaelus leitud objektid, mis on uue konteksti jaoks kohandatud, muutmaks algset esteetilist ja semantilist tähendust. 2009. aastal valminud installatsioonis „Monarchy in the UK” on 144 Rittersport kuldses ümbrises shokolaadi ruudukujuliselt põrandale laotud. Installatsioonis „I’m Right and You’re Wrong” (2009) on IKEA Besta riiul tagurpidi kokku pandud. Kunstniku meediumiülene praktika on tihti kriitilises dialoogis kontseptualismi ja minimalismiga.

Vaal Galerii installatsioonis kasutab kunstnik lõuendiraamidele pingutatud esmaabitekke. NASA poolt Ameerika kosmoseprogrammi jaoks 1964. aastal väljatöötatud materjal koosneb õhukesest plastikukihist, mis on kaetud peegelduva ainega ja enamasti hõbedast või kuldset värvi. Erakordse vastupidavuse tõttu ekstreemsetele temperatuuridele, kerguse, väikse mahu ning suure sooja peegeldumisvõime pärast kasutatakse tekke nii maratonijooksjate kui traumapatsientide katmisel. Installatsioon jääb avatuks üheks õhtuks. Kunstniku loeng Vaal Galeriis algab kell 19.30.

Lisaks on seekordse Tallinna Teisipäeva üheks osaks galeriisid ühendav rattatuur. Oma sõiduvahendi puudumisel saab jalgratta eelregistreerimisel galeriituuril osalemiseks tasuta. Kogunemiskohaks on City Bike rattarent (Uus tn 33) ja sõit algab kell 17.00 esimese peatusega Haus Galeriis (Uus tn 17). Orienteeruvad kellaajad edasisteks peatusteks on kell 17.30 Hobusepea galerii (Hobusepea 2), kell 18.00 Tam galerii (Lootsi 4), kell 18.30 EKA Galerii (Estonia pst 7), kell 19.00 Temnikova & Kasela Galerii (Lastekodu 1) ja kell 19.30 Vaal Galerii (Tartu mnt 80d). Tuuriga võib liituda jooksvalt kogu õhtu jooksul.

Registreeru rattaretkele aadressil kadri@ecadc.ee