9.–17. oktoobrini ühtaegu nii Tallinnas, Narvas, Viljandis kui ka Sillamäel toimuv festival Kuldne Mask Eestis toob vaatajateni viimaste hooaegade parimad ja kõige eriilmelisemad vene teatrite lavastused.

Rahvaste Teatri „Tsirkus”. Foto: Kuldse Maski arhiiv

Rahvaste Teatri „Tsirkus”. Foto: Kuldse Maski arhiiv

Timofei Kuljabin Novosibirskist on täna nõutud lavastaja Euroopas, seda nii ooperi- kui draamalavastajana. 11. oktoobril etendub Tallinnas Kultuurikatlas tema etendus „Kolm õde”, kus Kuljabin on muutnud terve Prozorovite pere, nende külalised ja leibkondlased kurtideks ning seega mängitakse etendust viipekeeles.

Radikaalne on ka Maksim Didenko lavastus Grigori Aleksandrovi filmi „Tsirkus” ainetel, kus kohtuvad must paroodia ja see, mida nimetatakse avangardseks atraktsiooniks; see töötab eksperimentaalsuse ja populaarsuse ning traditsioonilise ja autorilähenemise piiril. Muusikal „Tsirkus” pöörab pea peale esialgse lihtsakoelise loo meretagusest diivast, kes leidis oma õnne NSV Liidus.

Teiste seas leiab kavast Dmitri Krõmovi etenduse „Kaasavaratu” ning noore lavastaja Nikita Kobelevi lavastuse tuntud ameerika neuropatoloogi Oliver Sacksi raamatu järgi „Inimene, kes pidas oma naist kübaraks”.

Programmis on ka Sophoklese „Kuningas Oidipuse” ainetel valminud etendus, mille lavastas Rimas Tuminas Kreeka kõige vanemas amfiteatris Epidauruses. See on ühistöö Ateena teatri ja Moskva Vahtangovi-nimelise teatriga. Tallinnasse sõidab etenduses kaasa lööma ka koor Kreekast.

Kõikidel festivali etendustel on sünkroontõlge eesti keelde.

Tutvu kogu festivali kavaga siin.