Rohkem kui viiesajast inimesest koosneva publiku ja kümnete kaamerasilmade all kuulutati eile õhtul Salme Kultuurikeskuses välja tänavused Kuldnõela ja Hõbenõela auhinna võitjad, lisaks moeelu edendaja – Moemootori tiitli saaja.

Kuldnõela võitja Kriss Soonik-Käärmann modellidega. Foto: Tallinn Fashion Week

Kuldnõela võitja Kriss Soonik-Käärmann modellidega. Foto: Tallinn Fashion Week

Moemootori tiitli pälvis Tanel Veenre, kelle panus Eesti moeellu on olnud tohutu. Oma põhitöö kõrvalt Eesti Kunstiakadeemia professorina ning tunnustatud ehtekunstnikuna on ta leidnud aega ja entusiasmi edendada Eesti moe- ja ehtedisaini nii näituste kui raamatute vormis. Tema juhtimisel on ilmunud Eesti moe hetkeseisu kaardistavad raamatud „Moepiibel” ning „Kaamos” aastal 2013, millest viimane tõi kaasa ka ühe mahukamatest ainult Eesti moedisaini käsitlevatest moenäitustest, mida siinmail kunagi nähtud.

Teist aastat välja antav Hõbenõel on mõeldud viimase aasta eredaima sähvatuse eest meie moetaevas, tegemist on auhinnaga julge pealehakkamise, erakordse ettevõtlikkuse, särava idee ja energilise teostuse eest. Tänavuse Hõbenõela nominentideks olid Triinu Pungits, Vassilissa Danavir, ja Marit Ilison. Hõbenõela pälvis Triinu Pungits, kelle jõulise käekirjaga looming on alati kindlameelselt oma rada käinud, häirimatuna trendidest, pungitsalikult massiivsed vormimängud ja fantaasiarikkad ainulaadsed kangamodelleerimise ja dekoreerime tehnikad on selgelt äratuntavad.

Eesti mainekaim moedisainiauhind Kuldnõel antakse silmapaistvale moedisainerile loomingulise järjepidevuse eest vähemalt viimase viie aasta vaates, kusjuures peetakse silmas kollektsioonide kvaliteeti ja funktsionaalsust, ajakohasust ja ilu, lisaks pööratakse tähelepanu ka müügiedule ning ekspordivõimekusele. Nominente oli kolm – Lilli Jahilo, Kristina Viirpalu ja Kriss Soonik-Käärmann –, kelle hulgast viimane hinnatigi Kuldnõela vääriliseks.

Kristina Herodes, žürii liige ja ajakirja Hello! Eesti moetoimetaja tänavusest Kuldnõelda võitjast: „Disaini puhtus annab tunnistust autori väljakujunenud isiksusest, niisamuti julgus piire katsetada – hulljulged elemendid, kohati pöörased materjali- ja värvikombinatsioonid. Provokatiivne mängulisus nii disainis kui stilistikas loob äratuntava kosmopoliitse maailma, mis hästi sobib kaasaja kaunitari eneseteadliku natuuriga.”

Portaalis Delfi Naistekas toimunud publikuhääletuse tulemusena tunnistati publikulemmikuks Lilli Jahilo.