Von Krahli baar sulges pärast 22 tegutsemisaastat küll suurejoonelise peoga oma uksed, kuid pikalt leinama jääda pole aega, sest Tallinna ja Tartu peale kokku leiab ohtralt kultuuriklubisid ja -baare, millega legendaarse peo- ja kontsertpaiga kaotusvalu leevendada. Järgnevalt vaatamegi, mida Tallinna ja Tartu olulistematel tõmbekohtadel meile uuel hooajal pakkuda on.

Genialistide klubi. Illustratsioon: Maria Karolin (omailm.ee)

Genialistide klubi. Illustratsioon: Maria Karolin (omailm.ee)

Tartus paikneva legendaarse Genialistide klubi suurimaks uudiseks on on ilmselt Tartu linna toega soetatud uhiuus helitehnika, mis klubi 8. sünnipäeva ja 9. hooaja avapeoga juba sisse sai pühitsetud. Genialistide klubi programmijuhi Ahto Külveti sõnul ei olnud nende saali heli varasemalt ehk kõige paremal tasemel, mistõttu osad esinejad klubisse esinema ei jõudnud, kuid nüüd, kui on pakkuda kvaliteetsemat heli, oodatakse ka uusi esinejaid.

Lisaks kontserditele ja pidudele on uuel hooajal kavas etendused, filmide ja animatsioonide vaatamised, arutelu- ja luuleõhtud, AHHAA teaduskohvikud jne. Neljapäeva-reede-laupäeva õhtud on muusikasündmuste päralt ning lähema kolme kuu jooksul on tulemas Noortebändi Tartumaa voor, Galvanic Elephants, Ouu, The Fuxx, Phlox, vonKuusk, Sõpruse Puiestee, MaiNekk, Slippery Slope, Elephants from Neptune, Metro Luminal, DND, Kosmikud, Svjata Vatra, Vul Vulpes, Dagö jne.

Külvet toob uue hooaja programmist eraldi välja oktoobrikuus toimuva Priit Pärna III Animafilmifestivali; IDeeJazzi festivali raames novembri algusesse plaanitava kava, kus esinevad SoundHouse, cirkl, Villu Veski, Sofia Rubina ja DJ Sander Mölder; ning eelmisel aastal Uut Õue külastanud ja kõiki võlunud islandlanna Myrra Rósi kontserdi detsembris. Samuti toonitab Külvet, et Genialistide klubi on endiselt multikultuurimaja, mitte ainult peopanemise ja kontsertide andmise koht – sisuline programm kestab kuus päeva nädalas, esmaspäevast laupäevani, sekka ka mõned pühapäevad.

Telliskivi Loomelinnakus avatakse Vaba Lava teatrimaja, kus hakkavad toimuma tantsuetendused, kontserdid ja muud üritused kuuel-seitsmel päeval nädalas. Loomelinnaku sisujuhi Raimo Matvere sõnul saab teatri repertuaar olema väga mitmekesine. 19.–21. septembrini toimuvad Vaba Lava avamispidustused, kus saab nautida nii teatrietendusi kui vestlusõhtuid, lisaks sellele toimuvad avapeod ning kontserdid Tallinn Music Weeki ja Jazzkaare eestvedamisel. Sel sügisel hakkavad Vaba Lava saalis toimuma ka Comedy Estonia suuremad stand-up show’d – näiteks on Eestisse tulemas Suurbritannia koomik Daniel Sloss. 26. septembril annab Vaba Lava teatrimajas suure kontserdi Vaiko Eplik ja Eliit. Uue aasta alguses on oodata ka välisartistide kontserte ning Telliskivi Loomelinnaku enda meeskond töötab praegu ühe ainulaadse festivaliprojekti kallal, mis teostumisel peaks aset leidma veebruaris. Oktoobri alguses (2–5.10) võõrustatakse Rohelises saalis traditsiooniliselt Fotokunstimessi.

Eelmisel hooajal teater Cabaret Rhizome’i eestvedamisel tegevust alustanud Erinevate Tubade Klubi on läbimas värskenduskuuri ja muutub võrreldes varasemaga veelgi multifunktsionaalsemaks ja mitmekesisemaks keskkonnaks. Täpsem kava sellest, mis sügisel toimuma hakkab, on veel selgumisel, kuid Raimo Matvere sõnul tuleb see kahtlemata üllatav. Näiteks septembri lõpus toimub ETKs burleski-show „Sticky Nipples”. Hilissügisel tuleb Cabaret Rhizome ETKs välja uue interaktiivse teatrilavastusega „Riik”, mis viib külastaja maailma, kus on ühendatud tehnoloogia, teatrikunst, valimismehhanismid ja osalusdemokraatia. Matvere sõnutsi midagi sellesarnast siinsel teatrimaastikul varem tehtud ei ole.

Telliskivi kirbuturg. Foto: Aron Urb

Telliskivi kirbuturg. Foto: Aron Urb

Sel sügisel avavad Telliskivis oma uksed ka kolm uut söögi-joogikohta. Vaba Lava Teatrimajas alustab tegevust Foody Alleni Tänavatoidurestoran, mis hakkab pakkuma põnevat gurmeevõtmes tänavatoidumenüüd. Restorani veavad aastaid Tallinna hinnatumate söögikohtade hulka kuulunud restorani Neikid tegijad. Oktoobri lõpus ja novembris avavad uksed prantsuse söögi- ja veinikoht Frenchy ning Berliini stiilis baar ja mõnulemiskoht Kivi Paber Käärid, mis hakkab pakkuma 100% gluteenivaba menüüd.

Loomelinnaku saalides ja F-hoones toimuvad läbi sügis-talvise hooaja erinevad peod ning kindlasti puudutab Loomelinnakut ka Tallinna Pimedate Ööde Filmifestival ja kevadel Tallinn Music Week. Loomulikult on igal laupäeval avatud kirbuturg.

Tallinna kohvik Sinilind tõestas end möödunud hooajal top-notch paigana nii bändi- kui ka elektroonikaürituste korraldamisel. Eelmise aasta helisüsteemi uuendamisele on oodata tänavu sügisel lisa ning samuti on vaikselt hakatud mõtlema ka bänditehnika soetamisele. Sinilinnu programmijuht Kersten Kõrge lubab, et paljukirutud halva heliga Sinilinnu ajad on igatahes möödas.

Sinilind. Foto: Aron Urb

Sinilind. Foto: Aron Urb

Uuel hooajal jätkuvad mitmesugused Sinilinnu katuse all koha leidnud regulaarsed nišiüritused ning töös on ka üritustesari, mis keskendub ainult eesti pilli- ja biidimeestele. Kõrge sõnul näitab skeene hetkeseis selgelt, et väljastpoolt ei ole tarvis kvaliteeti sisse tuua, pigem tuleb erinevad eesti tegijad oma magamistubadest välja tirida.

Möödunud kevadel näitas Sinilind end ka ideaalse kohana, kus esitleda mõnusas õhkkonnas ära kõik uued albumid, EP-d, singlid, videod jm ning kus ürituse eesmärk pole varavalgeni pidu panna. Sel hooajal plaanib Sinilind pigem vältida staatilise line-up’iga sariüritusi ning panna enam rõhku live-esinemistele ja väliskülalistelegi. Kalendris iga kuupäeva peale rangelt üritust pressima ei hakata, pigem hoitakse maja siis juba kinni, sest Kõrge meelest peaks iga üritus olema omaette sündmus.

Väliskülalistest väisavad Sinilindu selle aastanumbri sees näiteks Tropics, Inspectah Deck, Hedvig Mollestad, tUnE-yArDs, Anouschka ning veel mitmed põnevad ja suured nimed, kellega ennatlikult veel elevust tekitada ei taheta.

Tartu lokaal Arhiiv alustab oma hooaega täis senise tegutsemisaja jooksul kogutud inspiratsiooni ja suvest ammutatud uut energiat. Jätkuvad kõik kevadhooajal alguse saanud ja publiku südamed võitnud sündmustesarjad, lisandub aga ka nii mõndagi uut.

Senisest enam pannakse uuel hooajal rõhku live-kontsertidele – Arhiivi leiavad ikka oma tee Elleri kooliga seotud džässmuusikud, oodata on mitmeid bände piiri tagant ning loodetakse, et hooaja alguse poole saab Tartu publik ikkagi kätte ka Id Revi. Juba 13. septembril kuuleb Arhiivis California päritolu live-elektroonikut Macajeyd ning eksperimentaalkoosluseid Machineries of Joyd ja Lost In Systemsit. Kohe on ukse ees ka Arhiivi muusikapäevad, mis pakuvad mitmeid põnevaid esinejaid nii Eestist kui kaugemalt.

Arhiivis jätkuvad luuleõhtud, raamatuesitlused ja näitused, erakordselt tugeva hooajaga tuleb Rahvusvaheliste suhete ring ehk RSR ning suurema hoo ja kopsakama auhinnafondiga lükatakse käima avatud mikrofoni õhtud. Juba septembri lõpus alustab oma järgmist hooaega kõigile noortele talentidele avatud luulevõistlus TarSlämm.

Oma roll on ikka ja alati ka DJ-õhtutel. Arhiivi on oma tee leidnud peosarjad Britpop! ja Vaibla, jätkub sealtsamast alguse saanud peosari Sparkle Motion ja mitmed ühekordsed DJ-plahvatused. Uue hooaja võtab Arhiivi programmijuht Kaarel Arb kokku järgnevalt: rohkem kontserte ja peosarju, luulet ja loenguid ning malet saab ka ikka alati mängida.

Arhiivi/Tartu Kirjanduse Maja hoov. Foto: Juhan Kari

Arhiivi/Tartu Kirjanduse Maja hoov. Foto: Juhan Kari

Tallinna kohviku Must Puudel üks programmijuhte Kersten Kõrge räägib, et Puudel jätkab samamoodi nagu eelmistel aastatel. Reedeti ning laupäeviti pakutakse kõigile, kes otsivad pelgupaika suurte saalide ja masside eest, võimalust tantsida intiimses miljöös juba tuttavaks saanud plaadikeerutajate seltsis. Aeg-ajalt pistab nina vahele mõni kontsert, plaadiesitlus või luuleõhtu, mis otsib veidi vahetumat keskkonda. Kõrge sõnul on möödunud hooaegade jooksul katsetatud erinevaid variante ning isegi viieliikmeline live-bänd on sealse sooritusega edukalt hakkama saanud.

Musta Puudli peomelu. Foto: Aron Urb

Musta Puudli peomelu. Foto: Aron Urb

Peamistena tõstab Kõrge esile igakuised residendid; iga kuu esimesel laupäeval toimub vabas vormis Kalamari Uniooni möll, millele järgneva nädala reedeti leiab aset Heidy Purga kureeritud Must Mesi. Laupäeval pärast Musta Mett on puldis tutvustamist mittevajavad Drummie ja Orav. Peeter Ehala ja Sander Möldri pidu Tiks käib nüüd üle kuu Musta Puudli ja Sinilinnu vahet, et vahelduseks ka suuremaid pidusid maha pidada ning endistviisi jätkavad Disco Obscura, Diskomunad ning Rhythm Doctori ja von Koffi Mojo. Vahepeal tulevad külla Leslie Laasner ja Inga Vatsk ja üritustesarja Virmalised kamp.

Kui midagi välja tuua, siis hooaja tähtsündmuseks peab Kõrge kindlasti Musta Puudli Bollywoodi pidu, mis seekord leiab aset üsna aasta lõpus, olles üks ergastav terake Indiat Eesti talves.

Tartu kultuuribaar Naiiv jätkab uuel hooajal kolmapäeviti üha menukamate mälumängudega ning neljapäeviti juba ikooniliseks kujunenud Tartu muusikaviktoriinidega. Samamoodi jätkatakse koostöös Loov galeriiga uute näituste korraldamist, kusjuures eriti soositakse maalinäitusi. Naiivi üks omanikest Kristjan Kask räägib, et mitmed kultuurifašistid peavad valeks, et andekate kunstnike tööd on seintel kohas, mis ei kujuta endast trafaretset galeriid. Mida nad aga Kase arust ei mõista, on see, et nende baaris nähakse ja ostetakse töid kordades rohkem kui tavalises galeriis.

Nagu ikka, on kõik Naiivi üritused tasuta. Uuel hooajal pannakse oluliselt rohkem rõhku gurmeele. Naiivil on Tartu suurim õllevalik ning sel hooajal on oodata viskikoolitusi, degustatsiooniõhtuid ja kohtumisi pruulijatega.

Septembrikuu keskel teevad noored andekad tüdrukud Nele Ambos, Kristiina Kullus ja Maria Väinsar Naiivi hoovi seinale sgraffito, mille valmimist saavad kõik huvilised kohapeal uudistada ning tegijatelt uurida, mis see sgraffito endast täpselt kujutab.

Septembris ja edaspidi toimuvad Naiivis kirjandusajakirjade ELLA ja JESS uute numbrite esitlused, esimene neist 23. septembril. Uue hooaja programmis on ka rohkelt luulet, kuid millist täpsemalt, selle jätab Naiiv praegu saladuseks.

Naiiv. Foto: Patrik Tamm

Naiiv. Foto: Patrik Tamm

Tallinnas Hetkes on uuel hooajal plaanitud jätkata seeriat Tallinn Calling, mille märksõnaks on klubi programmijuhi Mark Stukise sõnul A-klassi esinejad. Stukis ei tahaks veel nimesid avaldada, kuna kõik ei ole 100% kinnitatud, kuid lubab, et kindlasti ei jää need alla Benji Ble ja FaltyDLile ning et saab nii teknot, haussi, kui ka souli. Samuti on Hetkel plaanis üks teinegi üritusteseeria, mis võtab natuke erineva suuna ning võib juhtuda, et mõneks peoks kolib Hetk üldse teise kohta. Uue hooaja programmi jääb kindlasti mõnusas koguses soul-muusikat ning iga kuu viimasel laupäeval toimub Ilus Hetk, kus plaadimängijatel Liisi Voolaid ja Girti Suun.

Hetk. Foto: Tõnu Tunnel

Hetk. Foto: Tõnu Tunnel

Tallinnas Akadeemia teel paikneva Pööningu uue hooaja programm hõlmab endas lahedaid eesti muusikuid, improteatrit, Telliskivi Loomelinnakule sarnaselt stand-up comedy’t jm. Pööningu programm saab kokku pandud nii, et põnevust jaguks igale maitsele. Pööning ise tõstab oma programmist esile kohalike artistide pidudesarja, mille raames on uuel hooajal jõudnud üles astuda juba Genka ja Mikk Tammepõld ning mille kohta avaldatakse jooksvalt infot Pööningu Facebookis. Teine üritustesari, mida soovitakse esile tõsta, on Live @ Pööning, mis annab esinemisvõimalusi noortele eesti artistidele – kui on huvi Pööningul oma bändiga esineda, on vaja vaid ühendust võtta ning asi korraldatakse ära.

Pööning. Foto: Raido Vision

Pööning. Foto: Raido Vision

Tallinnas Kristiines asuv Ulme lubab olla uuel hooajal kindlasti veel mitmekülgsem, jäädes seejuures ulmeliseks ja underground’iks, nagu neid siiani kirjeldatud on. Klubi tegijail on plaanis hakata tegema rohkem neljapäevaseid üritusi ning toimuma hakkavad erinevad filmi-, luule- ja videomänguõhtud, loengud ja pinksiturniirid. Rõhku pannakse kindlasti välisartistide siinse publiku ette toomisele. Nimedest veel rääkida ei taheta, kuid silm soovitatakse lähiajal peale panna Plänet Elva ja Teknite üritusteseeriatele. Tulemas on ka bändiüritusi ning võib juhtuda, et taaselustatakse ka mõni hip-hop kultuuri juurde kuuluv traditsioon.

Ulme. Foto: Ulme

Ulme. Foto: Ulme

Vanalinna kultuuriklubi Kelm lubab sügishooajaks veelgi vaheldusrikkamat perioodi, mis toob külla noori bände, kuid ka end nii kodu- kui välismaal tõestanud vanemaid kollektiive. DJ-pidudel on varasemast rohkem kavas mängida soul-, funk- ja diskomuusikat. Žanriliselt ja päritolult mitmekülgsele ja eksperimentaalsele avatud muusikaosale on vastukaaluks küllaltki mahukas nädalasisene kunsti- ja filmiprogramm koos töötubadega teatrist maalikunsti ja mängudeni. Jätkuvalt püütakse hoida tasakaalu väärt pidude ja kultuuritegevuste vahel, kuid anda neile ruumi ka omavahel segunemiseks. Kevadhooaeg andis Kelmile esimesed põnevad kogemused näituste osas ning nendega jätkatakse ka edaspidi – juba 9. septembril lükkas sügisprogrammi käima Art Nõukas oma installatsiooniga „Point of View”, mis jääb avatuks kuni oktoobri alguseni. Pärast seda jätkavad üksteise järel erinevad maali-, ehte- kui fotokunstnikud.

Kelmi võlvialused. Foto: Siim Preiman

Kelmi võlvialused. Foto: Siim Preiman

Väljatoomist väärib 13. septembril toimuv PUNKT, kus astub ülesse USA garage-punkbänd M.O.T.O. (Masters of the Obvious), meie omad Kurjam ja St. Cheatersburg ning oktoobris on oodata Ühendkuningriikidest pärit psühhedeelset rokki viljelevat Desert Mountain Tribe’i. 19. septembril esineb Kelmis eksperimentaaldžässi grupp Galm Quartet, 20. septembril toimub GG Dirty Dancing ning tulekul on ka järgmine vabalava.

Kes julgeb avaldada rohkem, kes vähem, kuid üks on kindel – Tartu-Tallinna kultuurielu ei näita mingeid mandumise märke. Tasub vaid omale meeldivamad üritused välja vaadata, sest sündmusi jagub tõepoolest igale kultuurijanusele hingele ja seda terve hooaeg läbi.