Reedest, 17. jaanuarist on Kumu kunstimuuseumis avatud näitus „Dénes Farkas. Ilmne paratamatus”, mis loodi 2013. aastal 55. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni jaoks. Väljapanekuga kaasneb kataloog.

„Ilmne paratamatus” Veneetsia biennaalil 2013. Autor Dénes Farkas paremal.

„Ilmne paratamatus” Veneetsia biennaalil 2013. Autor Dénes Farkas paremal.

Postkontseptualistliku kunstniku Dénes Farkasi näitus on kui kaasaegses keeles loodud imaginaarium. „Ilmne paratamatus” tuletab meelde, et ka väljaspool keelt eksisteerib kohti, mida võib küll kogeda ja näidata, kuid mitte öelda ega seletada, nagu kirjutab Daniele Monticelli. Näituse moodustavad filosoof Ludwig Wittgensteini ainsa arhitektuuriprojekti fragmentide kordused fotodel, raamatutes ja ruumiliste objektidena. Sõnad, laused ja lõigud näitusel pärinevad ilukirjanduslikust Wittgensteini, Bertrand Russelli ja G. E. Moore’i eluloost Bruce Duffy raamatus „The World As I Found It”. Kuhu need massiivsed ja mäslevad kordused viivad, sõltub juba vaatajast. Vahest ongi kõik ette ilmne.

Näituse idee töötasid välja kunstnik Dénes Farkas ja kuraator Adam Budak koostöös arhitektuuribüroo Studio Miesseniga. Näitusega kaasneb kataloog, mille kujundas graafilise disaini büroo Zak Group ja andis välja Sternberg Press. Näitus loodi 55. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni jaoks Palazzo Malipieros, kus produktsiooni eest vastutas komissar Maria Arusoo ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus.

Näituse eksponeerimiseks Kumus töötas Studio Miessen välja uue ruumilahenduse ning kirjastus Lugemik andis välja näitust saatva kõigile külastajatele tasuta trükise.

Näitusega „Dénes Farkas. Ilmne paratamatus” kaasnevad publikuprogrammid avatud vestlusringide, ekskursioonide ja loengutega.

Üritused sarjast „Pikad kolmapäevad Kadriorus” toimuvad 22. jaanuaril, 12. märtsil ja 16. aprillil.

Näituse korraldaja on Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus koostöös Kumu kunstimuuseumiga.