Laupäeva, 27. septembri õhtul sai Priisle turu betoonkaartest valgusinstallatsioon: vaid üheks õhtuks ärkas ellu peagi lammutamisele minev skulptuur.

Foto: Reetta Tiainen/ Soome Instituut

Foto: Reetta Tiainen/ Soome Instituut

Valgusinstallatsioon loodi rahvusvahelise Suur-Lasnamäe linnakunstisündmuse jaoks. Valgusmäng tõstis hästi esile skulptuuri harukordset asukohta linnaruumis: see on kunst, mis on peidetud modernistlike paneelelamute, tühermaa, teletorni, eklektilise turu ja argise supermarketi vahele.

Suur-Lasnamäe kuraator, arhitekt Kadri Klementi: „Priisle kaared on ainulaadne skulptuur Lasnamäel, mis torkab silma ühtaegu nii keskkonnale vastandumise kui ka sellega sobitumise poolest. Täisnurksete standardhoonete kõrvale toob skulptuuri kaarjas vorm tasakaalu ja vaheldust. Teisalt on Priisle kaared nii hästi oma konteksti sulandunud, et ka paljud kohalikud peavad seda pooleli jäänud turuhooneks. Tegelikult seob skulptuur kaht turuhoonet, moodustab nendevahelisele jalgteele elamusliku värava ning raamib vaadet taamal paistvale Tallinna teletornile.”

Katharina Elme, üks installatsiooni autoreid, selgitab valgusinstallatsiooni ideed: „Soovisime esimest ja viimast korda kaarte juhuslikkuse ümber pöörata ning need üheks õhtuks ellu äratada. Arhitektuurses keskkonnas, mida iseloomustab monotoonsus, peaks väärtustama erilisi objekte ja elemente, mis toovad linnaruumi vaheldust. Priisle turu kaarestik on just üks neid objekte, ent kahjuks on kaared kavas lammutada ning asendada kaubakeskusega.”

Valgusinstallatsioon „Santa Barbara. Priisle kaared”

Idee autorid: Katharina Elme, Elina Kask, Jaak Sova

Audiovisuaalne teos: Toomas Savi

Linnakunstisündmus Suur-Lasnamäe kodulehele.