Septembri viimasel nädalal saab Tallinnas alguse linnakunstisündmus Suur-Lasnamäe. Soome tarbekunstnike algatatud festival, mis oli Helsingi disainipealinna programmis, jätab tänavu kodumaa seljataha ning avastab Lasnamäe elukeskkonda. Sealset avalikku linnaruumi hakkavad ilmestama kevadel paralleelselt Eestis ja Soomes toimunud ideekonkursil välja valitud teosed, mille autorid on samuti nii siit- kui sealtpoolt lahte.

Foto: Vladislav Kopõlkov

Foto: Vladislav Kopõlkov

Nende hulgas on nii noori kunstnikke, urbaniste, aktiviste, sisearhitekte, tekstiilidisainereid kui fotograafe ning kunsti saab kogeda installatsioonide, happening’ide ja sekkumiste näol. Sündmuse Eesti-poolne kuraator Kadri Klementi rõõmustab, et kohaliku linnaruumi teemad köidavad peale arhitektide ka tarbekunstnikke ja disainereid: „Avalik ruum on see lava, kus kohtub kõige rohkem erinevaid inimesi ja maailmu. Seda põnevamad on etteasted, kuna ei ole põhjust eeldada või oodata mingeid väljakujunenud tavasid teoste materjalide, formaadi, mõõtkava, tehnika või kontseptsiooni osas. Kõik on võimalik. Linnaruumis ei ole ka väike muutus sõltumatult eksponeeritud, vitriini asetatud teos, vaid eksisteerib tihedas sümbioosis oma kontekstiga.”

Suur-Lasnamäe esimese kunstiobjektina valmis teos nimega „LasnaVärvid”, mis võttis sihikule Laagna kanali kui Lasnamäe olulise ja iseloomuliku sümboli. Erinevalt teistest Suur-Lasnamäe objektidest on „LasnaVärvid” lasnamäelaste endi kunstiteos, mille idee ja teostus valmisid Lasnaidee algatuse raames ning realiseeriti kohaliku avaliku sündmusena. Lasnaidee, mis sai alguse Linnalabori eestvedamisel, on Lasnamäe elukeskkonnaga tegelev algatus, mis uurib ja katsetab kogukondlikkuse võimalikkust Lasnamäel, kogub-kajastab-võimendab kohalik(k)e häid ideid ning innustab elanikke omaalgatusele.

Teosed toob kokku illustreeritud kaart nii paberil kui internetis. Festivali avaüritus toimub Disainiöö eelõhtul 24. septembril Kumus. Linnakunst jääb Lasnamäele kuni novembrini. Sündmust korraldab Soome Instituut koostöös kohalike ja ülemere partneritega ning soome kunstnike ühing Taiteilijat O.

Lisainfo: suurlasnamae.ee