Maimu Jõgeda – The One About… (2020)

Akordionisti Maimu Jõgeda 2020. aasta mais ilmunud teine sooloalbum „The One About…” („Millestki, mis…”) on muinasjutumaa avastamine enda ümber.

Akordionisti Maimu Jõgeda 2020. aasta mais ilmunud teine sooloalbum „The One About…” („Millestki, mis…”) on muinasjutumaa avastamine enda ümber.

★★★★☆

Muusika on haldjalikult päikesepaistene. Olgugi et plaadilt ei saa tuua välja ühtegi üdini rõõmsameelset lugu, läbib see helge hoiak kogu albumit. „The One About…” haarab hetkede kilde siitsamast ümbritsevast – kõigest, mis võib olla igaühe käeulatuses, kui vaid märkaks kinni püüda ja oskaks igapäevaelus meeles hoida –, luues kuulaja ümber erilise ruumi.

Valdavalt koosneb plaat Maimu Jõgeda originaalloomingust. Laulvad meloodiad, mis jõudu kogudes üksteise järel kõrgustesse pürgivad, on iseloomult omavahel küllaltki sarnased, kuid moodustavad oma ühtsuses stiilipuhta terviku. Siira ootusärevusega mõjub kõige sügavamalt „Jõululugu”, mis loob ka kesk suvesoojust eheda jõulutunde. Palade tutvustusi on plaadiümbriselt huvitav lugeda, kuid lugude (veidi ehk liiga) sõbramehelikus maneeris lahtiseletamine riivab pisut kuulates tekkinud fantaasiamaailma ja kuulaja jaoks oleks nii mõnigi asi olnud lugematagi selge.

Tähelepanu köidavad enim traditsiooniliste torupilliviiside seaded, mis sulanduvad hästi Jõgeda originaalloomingu vahele, kuid oma muundunud kuues pole viisid kaotanud algse instrumendi väge ning meloodia katkematuse tunnetust. „Saajalaulus” on tajutav torupilli veidi ähvardav salapära, „Torupilliloos” saab biidiliku ja pulseeriva lõõtsakäsitluse kõrval meloodiast aga midagi igatsevat ja aegadetagust.
On rõõm, et jälle on ilmunud uut ja omanäolist eesti akordionimuusikat.

Toeta vastutustundlikku ajakirjandust

Infoajastu ja sotsiaalmeedia levik on toonud endaga kaasa aina kiiremad, lühemad ja emotsioonipõhisemad tekstiformaadid ning sellega seoses ka süvenemisvõime kriisi. Nendest trendidest hoolimata püüab Müürileht hoida enda ümber ja kasvatada ühiskondlikult aktiivseid ja kriitilise mõtlemisvõimega noori autoreid ja lugejaskonda. Toimetuse eesmärk on mõtestada laiemalt kultuuri- ja ühiskonnaelu ning kajastada lisaks nüüdiskultuuris toimuvat. Väljaanne on keskendunud rahulikule, analüüsivale ning otsingulisele ajakirjandusele, mis ühendab endas nii traditsioonilised kui ka uuenduslikud formaadid. Sinu toetuse abil saame laiendada kajastatavate teemade ringi ja avaldada rohkem väärt artikleid.

Toeta Müürilehe väljaandmist:

SAMAL TEEMAL

Uus eesti biit: Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv
Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv. Foto: Silver Tõnisson
Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv.

Uus eesti biit: Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv

Mõni aeg tagasi leidsid muusikas ühise keele üks eesti rahvusvaheliselt edukaim nüüdisaegne folkartist Maarja Nuut ning installatsioonide ja eksperimentaalsete helitöödega ning lavastajana tuntust kogunud Hendrik Kaljujärv.
OOPUS – Nõidus (Oopus Music, 2019)

OOPUS – Nõidus (Oopus Music, 2019)

OOPUS – Mari Meentalo, Johannes Ahun ja Aleksander Sprohgis – on üks eesti pärimusmuusika „uue laine” kollektiividest, mis liidab seda pelgalt iidse esitamise asemel julgelt ka nüüdisaegsega.
Liis Ring – Woolgathering (Õunaviks, 2019)

Liis Ring – Woolgathering (Õunaviks, 2019)

Liis Ringi kuulates on peas kohe mitu mõtet. Millal ta hingab? Ringhingamine see pole, kuid kogu õhu liikumine, nii sees kui ka väljaspool keha, on muusikasse kombineeritud. Samaselt kraksude ja krabinate, klaviatuuri trükkimisklõbina ja eluga ümberringi.
Müürileht