Akordionisti Maimu Jõgeda 2020. aasta mais ilmunud teine sooloalbum „The One About…” („Millestki, mis…”) on muinasjutumaa avastamine enda ümber.

★★★★☆

Muusika on haldjalikult päikesepaistene. Olgugi et plaadilt ei saa tuua välja ühtegi üdini rõõmsameelset lugu, läbib see helge hoiak kogu albumit. „The One About…” haarab hetkede kilde siitsamast ümbritsevast – kõigest, mis võib olla igaühe käeulatuses, kui vaid märkaks kinni püüda ja oskaks igapäevaelus meeles hoida –, luues kuulaja ümber erilise ruumi.

Valdavalt koosneb plaat Maimu Jõgeda originaalloomingust. Laulvad meloodiad, mis jõudu kogudes üksteise järel kõrgustesse pürgivad, on iseloomult omavahel küllaltki sarnased, kuid moodustavad oma ühtsuses stiilipuhta terviku. Siira ootusärevusega mõjub kõige sügavamalt „Jõululugu”, mis loob ka kesk suvesoojust eheda jõulutunde. Palade tutvustusi on plaadiümbriselt huvitav lugeda, kuid lugude (veidi ehk liiga) sõbramehelikus maneeris lahtiseletamine riivab pisut kuulates tekkinud fantaasiamaailma ja kuulaja jaoks oleks nii mõnigi asi olnud lugematagi selge.

Tähelepanu köidavad enim traditsiooniliste torupilliviiside seaded, mis sulanduvad hästi Jõgeda originaalloomingu vahele, kuid oma muundunud kuues pole viisid kaotanud algse instrumendi väge ning meloodia katkematuse tunnetust. „Saajalaulus” on tajutav torupilli veidi ähvardav salapära, „Torupilliloos” saab biidiliku ja pulseeriva lõõtsakäsitluse kõrval meloodiast aga midagi igatsevat ja aegadetagust.
On rõõm, et jälle on ilmunud uut ja omanäolist eesti akordionimuusikat.