Täna õhtul kell 19 toimub Sotsiaalkeskuses Ülase12 vestlusõhtu, kus HIV- ja AIDSi-aktivismi teemal vesteldakse Londonis baseeruva performance-kunstniku ja aktivisti Mare Trallaga, kes on ACT UP Londoni, immigrante toetavate seksuaalvähemuste grupi Lesbians and Gays Support the Migrants ja sõjavastase ühingu No Pride in War liige.

ACT UPi protestimiiting. Foto: press

ACT UPi protestimiiting. Foto: press

ACT UP (AIDS Coalition to Unleash Power) on ülemaailmne grupeering, kes tegeleb otseselt nakatunute abistamise ja HIV-kriisi kahjude vähendamisega. Rühmitus asutati seksuaalvähemuste poolt 1987. aastal New Yorgis vastulöögiks 80ndatel riiki tabanud AIDSi-epideemiale ning nüüdseks on nende allharud tegutsenud juba 140 riigis.

ACT UP sai tuntuks oma allumatuse ja loominguliste protestiaktsioonide poolest, mis olid suunatud eelkõige ravimifirmade ja tervishoiuasutuste vastu, nõudes 80ndatel ja 90ndatel peamiselt ligipääsu vajalikele ravimitele. Hilistel 90ndatel, kui töötati välja antiretroviraalne teraapia, hakkas ka aktivistide lähenemine muutuma. Protestid tänavatel asendusid läbirääkimistega laua taga, kuid ACT UPi otsene aktivism pole ka tänapäeval kuhugi kadunud.

Nende praegusest tegevusest Mare Tralla rääkima tulebki, võttes vaatluse alla kuidas on HIV/AIDSi aktivism aja jooksul muutunud, millised on peamised teemad, millega tegeletakse ning milliseid strateegiaid nende elluviimiseks kasutatakse.

Üritus toimub inglise keeles.