Neljapäeval, 8. veebruaril avatakse Tallinna Jaani kiriku galeriis maalikunstniku Marta Stratskase näitus „Ma lasen armastuse sisse”.

Marta Stratskase „Colosseum” näituselt „Ma lasen armastuse sisse”

Marta Stratskase „Colosseum” näituselt „Ma lasen armastuse sisse”

Maalida armastust nõuab avatust ja julgust. Maalida armastust, mis lubab enda sisse, eeldab elukogemust. Kogeda usu, armastuse ja lootuse seisundit. Püha Augustinus kirjutab: „Ma ei räägi sellepärast, et ma oskan, vaid sellepärast, et ei saa vaikida.” Marta Stratskase looming väljendab sama ideed ja tunnetuslikku vajadust talle omaseid seisundeid jagada. Sisemine kutse, oskus ja vajadus ideid teostada on kunstniku loomingu esmased algallikad.

Kunstnik Marta Stratskas kommenteerib: „„Ma lasen armastuse sisse” ongi minu jaoks teatav äratundmine. Ma ei saa öelda, mis või kes mind otseselt inspireerib. Pigem on see mingi sisemine meeleseisund, kõige kogetu summa. Midagi, mis on ilmselt aja jooksul minu sisse, meelde salvestunud, ja millele ma üritan anda oma maalides teatava vormi. See miski on suurem kui mina ning üksiti ka midagi, milleni üritan jõuda.”

Maalidelt võib leida ka gootilikku lähenemist, kuid seda vaid marginaalselt. Suuremõõtmeliste maalide põhirõhk on nii sakraalsel ülevusel, kui ka kunstniku lapsepõlvele viitaval kodu mõiste kujutamisel voogavate viljapõldude kaudu. Kunstnik liidab inimkätega loodud kirikuhoone sisemuse absoluutse korrapära ning vaba ja õrna koduihaluse ühtseks kunstiliseks tervikuks ning väljendab sellega oma olemust: „Mulle on kodu see koht, kust olen pärit. Kodu on paik, kus on äratundmine. Kodu on minu jaoks teatav meeleseisund. See võib olla ka mitmes kohas korraga.”

Olulise aktsendina on näitusel ka maal, mis kujutab Colosseumi oma julma verejanulise vaatemängu ja meelelahutusliku madalusega. Selline vastandus annab vaatajale võtme, avamaks kunstnik Marta Stratskase näituse mitmetahulist maailma. Ehk kuulub mängu ilu juurde ka Nick Cave’i laul albumilt „Let Love In”.

Näitus jääb avatuks 8. märtsini.

Lisainfot leiad Facebookist.