Jah, aasta on uus juba mõnda aega, aga mida kultuurset teha täna, homme, järgmisel nädalal? Järgneb, nagu ikka, hoolikas valik mõningastest selle kuu kultuurisündmustest.

Foto: Puänt

2023. aasta toob Sõprusesse igakuise üritustesarja Jaan Tootseni Filmikool! Tootsen on lubanud pakkuda filmikooliga vaatajatele pigem varjatud pärleid, mis on mingil kombel ehk põhjendamatult varju jäänud või kehastavad teatud mõttes varjatud üksiklasi meie filmimaastikul. Esimesena näeme täna, 9. jaanuaril kell 19 Virve Aruoja ja Jaan Toomingu „Lõppematut päeva” (1971, 29 min) ning Marko Raadi „Öist navigatsiooni” (1998, 27 min). Kõigile linastustele järgnevad vestlused Jaan Tootseni ja autoritega.

Homme, 10. jaanuaril on aga kõige-kõige viimane päev külastada paljudele tallinlastele aastate jooksul armsaks saanud raamatupoodi Puänt. Selpuhul kutsuvad Elisa-Johanna ja Triinu päeva jooksul läbi astuma, rääkima mõne loo Puändi kohta või lihtsalt tuttaval diivanil hängima! Uksed avatakse kell 11, järgneb koosviibimine, ennustamatul kellaajal pälvib auhinna viimane raamatuost.

12. jaanuaril kell 18 esitletakse tARTu poes (Kastani 42, Tartu) Vahur Afanasjevi artiklikogumikku „Kuidas taluda Tartut”. Raamat koondab toonase linnakirjaniku Afanasjevi 2019. aastal Tartu Postimehes avaldatud esseesid linna eripalgelistest piirkondadest, mis raamatukaante vahel ilmuvad koos Artur Kuusi illustratsioonidega. Lisaks eesti keelele on kogumik saadaval inglise keeles Berk Vaheri ja vene keeles Veera Prohhorova tõlkes. 19. jaanuaril kell 18 toimub sealsamas tARTu poes ping-pong / duett-duell praeguse linnakirjaniku Paavo Matsini ja linna mitteametliku dändikirjaniku Jaspar Jassa vahel. Elav muusika füüsikust endiselt plekksepalt Endel Mullalt.

13. jaanuaril (kell 12–17) korraldab Eesti Teatri Agentuur Vaba Lava Tallinna teatrikeskuse suures saalis teemapäeva „teater | ligipääsetavus”, mille eesmärk on tuua kokku erivajadustega inimeste esindajad ja teatrid, et arutada ühiselt, kuidas on asjalood Eesti teatrite ligipääsetavusega ja mida saaksime selles plaanis tulevikus paremini teha. Teemapäev koosneb ettekannetest ja kokkuvõtvast arutelust, kus kõik teemapäeval osalejad saavad sõna sekka öelda. Üritus on tasuta, kuid huvilistel palutakse registreeruda (siin).

Kaader filmist „Erik Kivisüda”

14. jaanuaril avaldab – ja kohe samal õhtul kell 19 Fotografiskas ka esitleb – oma kolmandat sooloalbumit „Playscapes” muusik ja helilooja Tuulikki Bartosik. Kontserdil on külalisteks KHAI ja albumi kaasprodutsent Sander Mölder. „Playscapes” räägib muusikule sügava mulje jätnud kogemustest maailma eri paikades elades ja rännates.

Nagu viimasel ajal tavaks, oli ka äsja lõppenud aasta eesti filmi jaoks eriti hea aasta. Nii toimub 14.–15. jaanuarini Tartus Elektriteatris eesti filmi nädalavahetus ehk näidatakse eksklusiivselt kõige värskemaid väärt kodumaiseid linateoseid. Kui mõni veel nägemata või tahab uuesti vaatamist, siis siin on sinu võimalus! Menüüs teiste seas Ilmar Raagi „Erik Kivisüda”, Rainer Sarneti „Vaino Vahingu päevaraamat”, Ove Mustingu „Kalev”, Kaupo Kruusiaugu „Machina Faust” jne.

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia 14. lennu diplomilavastus „Sorry, me teeme Tšehhovit” etendub Eesti Rahva Muuseumis kahel õhtul, 19. ja 20. jaanuaril. „Sorry, me teeme Tšehhovit ajal, kui Venemaa peab Ukrainas sõda, mille tulemusel kogu vene kultuur on seatud paradoksaalse küsimuse alla, kas boikoteerida, tühistada, keelata või rahule jätta,” teatavad tegijad. „Sorry, me teeme Tšehhovit, kuigi see valik on klišee ja seda ka tudengilavastuste kontekstis. Sorry, me teeme Tšehhovit, sest me tahame.” Idee autor ja lavastaja Katariina Unt, mängivad TÜ VKA teatrikunsti 14. lennu näitleja eriala üliõpilased.

Karl Koppelmaa ja teatri Kelm uusim lavastus „Küünik” esietendub Kanuti Gildi SAALis 25. jaanuaril. Lavastuse tegevustik toimub Ukraina sõja järgsetel aastatel lähitulevikus. Eestis on süvenenud ühiskondlik lõhenemine või lausa killustumine enneolematu tasemeni. Satiiriline teos valgustab absoluutse jälgimisühiskonna panikööride, faktikontrolöride, idealistlike sisumoderaatorite, paranoiliste vandenõuteoreetikute ning heausklike, kuid naiivsete inimeste orienteerumis- ja koordineerimisraskusi tõejärgses, killustunud ja atomiseerunud maailmas. 

Ja viimaks meenutame, et 26. jaanuaril kell 21 (uksed 20) esitleb Laine live’i raames oma teist albumit „Affect / Reflect” elektroonilise muusika artist Lauri Lest. Oma uuel albumil jätkab Lauri minimalistliku ja atmosfäärilise helikeele viljelemist, plaadilt leiab üheksa süntesaatoritel valminud instrumentaallugu.