Müürileht avaldab kuni 4. maini, mil Tartus toimub viieteistkümnendat korda legendaarne moesündmus Mood-Performance-Tants, iga päev ühe etendusest osa võtva noore disaineri tutvustuse. Täna räägime ühiskollektsiooni „Wired” tegijatega.

Birgit Uibo, Ilona Ait, Eva Liisa Kubinyi ja Therese Sild – „Wired”

Kes te olete ja kust tulete?

Olen Eva Liisa, tulen Tartu vaimust.

Mina olen Ilona ja tulin just linnadžunglist.

Olen Birgit, TKK tekstiiliosakonna tudeng, pärit Sangastest.

Milline on teie moenägemus? Kellele teie moelooming mõeldud on?

Ilona: Moenägemus on ettenägelik ja mõeldud on see neile, kes armastavad värve, mustreid, kontraste ja suudavad selle kõik välja kanda.

Birgit: Mulle meeldib, kui kollektsioonil on teema, lugu. See annab palju juurde – vaatajad satuvad teise maailma ja ka kandja tunneb end seetõttu ehk veidike erilisemalt.

Eva Liisa: Minu looming kõneleb vormist. Ehitame maja! Oma nägemuse ehitan üles nagu maja.

Mida annab teile moega tegelemine, kollektsiooni valmistamine – veri, higi ja pisarad kolme minuti lavaaja vastu?

Eva Liisa: Loominguga (ka moeloominguga) tegelemine annab mulle energiat. Kui veri, higi ja pisaraid selle tegevuse käigus ei teki, siis see pole õige asi.

Ilona: Asi polegi kolmes minutis, see on lihtsalt hea võimalus midagi jälle ära teha. Minu jaoks on see pisike distsiplineeriv harjutus – kontseptsioonist ja kuupäevadest kinnipidamine on loovale inimesele sageli paras väljakutse ja väljakutsed mulle meeldivad.

Birgit: Ma usun, et kui oma aega planeerida ja asju mitte viimasele minutile jätta ‒ nagu tavaliselt muidugi juhtub ‒, siis ei tohiks verd ja pisaraid olla. Usun, et need kolm minutit on seda väärt. Kollektsiooni valmistamine on suur töö, mis tekitab suurt rõõmu.

Kavand

Kavand

Mida peaksid kõik inimesed moe kohta teadma?

Ilona: Mood on nõrkadele.

Eva Liisa: Riided kõnelevad oma lugu. Õpi lugema!

Birgit: Inimesed ei peaks nii palju moodi järgima, vaid oma stiili ja omapära looma, see paistab kindlasti rohkem silma ja annab igapäevaelule värvi.

Mis on teie eesmärk? Kuhu soovite välja jõuda?

Eva Liisa: Soovin jõuda suure joone ja vormikindluseni. Eesmärgiks isiklik rahulolu ja eneseületus, oma varjust üle astumine.

Ilona: Tegeleda millegagi, mis pakub huvi-pinget-rahulolu.

Kust tulevad uuenduslikud ideed?

Birgit: Uuenduslikud ideed tulevad ümbritsevast – inimestelt, loodusest, muusikast jne. Inspiratsiooni võib saada, kui silmad lahti hoida, huvituda sellest, mis mujal toimub ja mida tehakse.

Ilona: Uuest tehnoloogiast. Uuenduslikud kangad ja värvid. Loodus! Arhitektuur. Ausalt öeldes on raske välja mõelda midagi, mis mind ei inspireeriks.

Millest te unistate?

Eva Liisa: Kosmoseajastu riiete kandmisest.

Ilona: Liblikatest ja oma botaanikaaiast.

Birgit: Et maailmas valitseks rahu ja armastus, et poleks sõda ja nälga!

Milline on kõige lahedam reis, kus sa kunagi käinud oled? Unistuste
sihtpunkt, kuhu sooviksid minna?

Ilona: Islandi moenädal oli värskendav ja müstiline kogemus. Aga kuhu minna tahaks…? Kosmos pole lagi ja pöörased unenäotripid on liiga igapäevased. Võib-olla rändaks hoopis ajas? Jaapanisse läheks ka hea meelega.

Birgit: Algkoolis toimunud ekskursioon Viljandisse, neid emotsioone pole ükski reis ületanud. Unistuste sihtpunkt – Kuu.

Milline on mood 15 aasta pärast?

Eva Liisa: Läbipaistvam!

Ilona: Hüperfunktsionaalne.

Birgit: Mood kordub. Äkki see on siis samasugune nagu praegu, kuid lisanditega. Aga kindlasti on ka mingeid uusi hullusi leiutatud, näiteks ise selga hüppavad riided.

Vaata ürituse kohta lisaks Tartu Kõrgema Kunstikooli kodulehelt.

Üritus Facebookis.