Kultuurivaegusest toibuvatele peo- ja kunstihuvilistele toob puhkuste aeg rõõmsaid uudiseid (muidugi nende mitte nii rõõmsate kõrval, sest I Land Sound jääb sel aastal näiteks puhta ära!). Mis sündmuseid ja üritusi soovitame väisata juulis ja augustis? Nimekiri ei ole muidugi ammendav, aga midagi olulist leiab siit juba igaüks.

Kuvatõmmis Darja Popolitova videoteosest „Kuidas saada üksindusest lahti”

Kuvatõmmis Darja Popolitova videoteosest „Kuidas saada üksindusest lahti”

Sel aastal esimest korda toimuv Tallinna Biennaal kutsub 2.–30. juulini osa saama kaasaegse kunsti kirkalt säravatest pärlitest ja kõnekast loomingust, mis alati näitusesaalidesse jõuda ei pruugigi. Nii leiame siit kunsti, mis on paiguti toores ja viimistlemata, vaba piirangutest. Biennaali alateemaks on „Globaalne keel”, nõnda küsitakse, kas on üldse olemas universaalne kommunikatsioonisüsteem, mille kaudu saame omavahel suhelda olenemata päritolust, haridusest ja usutunnistusest.

Kuni 11. juulini on projektiruumis Vent Space (Vabaduse väljak 6/8) aga võimalik näha ka ehtekunstnik Darja Popolitova isikunäitust „Maagiline leviala”, mis käsitleb ksenofoobiat, seksismi ja eakate üksindust. Kolm videoteost ja installatsioon loovad fiktiivse maailma, kus nõid Seraphita pakub lahendusi Eesti ühiskondlikele probleemidele. NB! Näitusel tehakse tasuta ennustamisi!

Aga juba terendavad ka SUME Festivali kontserdiõhtud, nimelt saab kaunis Käsmus 3. ja 4. juulil osa kahest suurest muusikalisest elamusest, kui esmalt astub päikeseloojangu saatel üles Ewert and The Two Dragons ning järgmisel õhtul juba NOËP. Mõlema artisti jaoks on tegemist selle suve esimese kontserdiga.

23.–26. juulini aga on aeg sammud seada Hiiumaale, sest õnneks on natukene veel järel pileteid Sõru (endisele Kalana) Saundile, kus väärt esinejad ja DJd nelja päeva jooksul publikut erisuguse muusikaga kostitavad. Kes ees, see sees!

Rõõmu toob august aga filmisõpradelegi, sest juba 15. korda toimub Tartu Raekoja platsil Tartu armastusfilmide festivali Tartuff, seekordse alateemaga „kujutav kunst”. 10.–15. augustini näidatavasse programmi kuulub ligi 20 filmi, aga ka mitmeid eriüritusi. Lisaks hajutatud vabaõhuprogrammile avab Tartuff tänavu esimest korda ka virtuaalse kinosaali, mille külastamiseks tuleb küll erinevalt Raekoja platsist lunastada pilet.

Neile, kes koroonaajal koduste filmiõhtutega heas mõttes sina peale said, peaks rõõmustavaks osutuma aga uudis, et äsja avas virtuaalsed uksed veebisait Estonian Shorts, mis koondab tasuta vaatamiseks viimaste aastate silmapaistvaid kodumaiseid lühifilme. Näha saab nii festivalidel auhindu kogunud animafilme – näiteks Chintis Lundgreni „Manivald” ja Sander Joone „Sounds Good” – kui ka lühidokumentaale eri autoritelt, nagu Heilika Pikkov, Taavi Arus ja Nora Särak. Lühimängufilmidest on teiste seas esindatud näiteks Marta Pulga satiiriline teos „Omad”.

Kaader Sander Joone animafilmist „Sounds Good”

Kaader Sander Joone animafilmist „Sounds Good”

13.–16. augustini peetakse aga Tallinna ööklubis HALL elektroonilise muusika festivali The Dark Side of the Moon. Ehkki festival keskendub suuresti tantsumuusikale, kohtame ka eksperimentaalsema suunitlusega live-esinemisi ning eklektilist muusikavalikut eri diskoritelt. Kolme lava (HALL, MESILA, Suvila) kureerimise eest vastutavad pikaajalise kogemusega promootorid Artur Lääts ja Tanel Mütt. Enam kui kolmekümmet nime hõlmavast kavast võib leida sellised artistid nagu Modulshtein, Mihkel Maripuu, Katja Adrikova, Kiimsask, Kevin Park ja Mava.

Kavandatust veidi väiksemas mahus toimub (aga siiski toimub!) sel aastal 14.–15. augustini Paide vallimäel Arvamusfestival. Esialgu plaanitud 25 arutelulava asemel näeme seekord niisiis seitset. Alad ja nende fookused valis meeskond programmi lähtuvalt päevakohastest teemadest ja festivali juhtmõttest, milleks on sel aastal Eesti põhiseaduse 100. sünnipäeva puhul põhiõigused ja -vabadused.

Kel arvamustest kõrini, aga nädalavahetus tahab täitmist, need seavad sammud samal ajal, 14.–15. augustini unikaalse Kohtla-Nõmme kaevandusmaastiku taustal hargnevale festivalile Mägede Hääl. Kavas on eripalgelised esinejad, kõrvupaitav muusika, pidu hommikuni ning väljasõidud Ida-Viru imepaikadesse. Teiste seas astuvad üles VERA VICE, Chalice, Pia Fraus, Ajukaja & Mart Avi ning HUNT.

Nagu paljud teisedki suursündmused, lükkus ka tänavu Mulgimaal toimuma pidanud kultuurifestival Võnge küll edasi, kuid päris võnkumata sellest hoolimata sel suvel ei jää. 15. augustil rullub Tallinnas kultuuri- ja üritustepaiga LAEV õuel lahti minifestival Linnavõnge. Teiste seas toob festival meieni mitte just igapäevase koosluse Daniel Levi + Sander Mölder, kohal on ka elektroonilise muusika tipp ja visiitkaart NOËP, teraapilisi noote ja helikäike edastab Mick Pedaja bändiga, viimase unelusest raputab aga jälle üles elektroonilise post-rock’i kollektiiv I Wear* Experiment. Kuid see pole muidugi veel kõik!